Toen deze laatsten ons volkslied inzetten, doch na 2 regels zwegen, bleek dit geen vergissing te zijn, maar een eerbewijs aan de arriverende Militaire Willemsorde-dragers. Als uiteindelijk om 15 uur Prins Bernhard landt, vindt de eigenlijke onthulling plaats, waarna onze voorzitter en Mr. Hees het woord voeren. Onder muziek uit Valerius' Gedenckclank worden kransen gelegd. Ook in het kransleggen heerst het PROTOCOL: als een Canadese It. colonel de dag tevoren vraagt wanneer hij zijn krans mag leggen, want hij vertegenwoordigt 'le-Lieutenant-Gouverneur-de-la-Province-de-Québec-au-nom-de-la-Reine, denk je als niet-ingewijde: minstens na de Commissaris der Koningin, maar het blijkt protocollair verboden. Wanneer deze man tegelijk met de andere veteranen dan toch zijn bloemen legt, blijkt hij zeer ontroerd (en alle anderen) als basisscholieren uit Arne- muiden hen daarbij begeleiden en het monument tevens adopteren. Geen drukke werkzaamheden elders, maar ingewandsstoornissen opgedaan tijdens een reis in Afrika beperkten't bezoek van Prins Bernhard tot het mini mum. Zijn uitdrukkelijk verzoek vooraf was: geen toespraken, maar een per soonlijk gesprek met de W.O.-veteranen. Jammer dat het alleen bleef bij het schudden van handen. Terug in Middelburg gaven de 'Canadian Princess Patricia Light Infantry Band' en de 'Canadian Pipes and Drums' een staaltje weg van hun kunnen, met genoegen beluisterd door genodigden en een belangstellend publiek. In de feeëriek verlichte Burgerzaal werden vervolgens gasten en muzikanten door burgemeester Rutten ontvangen en toegesproken. Minister Hees, op zijn beurt, sprak zijn waardering uit voor de waardige wijze van herdenken; terwijl de heer Barth van de H.K. de Bevelanden, voorzitter van het Werkcomité allen bedankte die aan de organisatie van het geheel hadden bijgedragen. Aan het eind van deze emotievolle dag leidde de piper-major allen de Generaal Majoor Berghuijskazerne binnen waar Lt. Col. Storm van 's Gravesande hen ontving en onthaalde op een modern uitgevoerd rats-kuch-en-bonen-soldaten- diner, een lopende rijsttafel. Met gepaste trots kunnen beide heemkundige kringen terugzien op een zeer stijlvolle gebeurtenis. We gunnen hun een verdiende rust. De oudstrijders en hun gevolg wachtten nog drukke dagen. Op 1 november waren zij te gast in Bergen op Zoom, terwijl zij 's middags deelnamen aan de traditionele bevrijdingsmars Hoofdplaat - Knokke, mede georganiseerd door de Heemkring 'Choc is ier'. Als tastbaar bewijs van hun dankbaarheid boden de Canadese oudstrijders beide H.K.'s een replica aan van het schilderij, dat Ch. Forbes vervaardigde van de strijd op die 'bloody causeway'. U kunt het bewonderen in het gemeentehuis van Arnemuiden. R.R. 5

de Wete | 1988 | | pagina 7