LAAT HET DE WETE WETEN STADSGIDS MIDDELBURG Er bestaat behoefte aan een eenvoudige, maar goede stadsgids van Middel burg. Twee inwoners van Middelburg namen verleden jaar het initiatief om tot een dergelijke gids te komen. Eén van hen heeft echter inmiddels zijn mede werking aan het project moeten beëindigen. Vandaar deze oproep. Wie wil meewerken aan het verzamelen van materiaal om tot de uitgave van een Middelburgse stadsgids te komen? Inlichtingen en opgave: Gemeente-archief Middelburg, Stadhuisstraat 2 (Postbus 6000, 4330 LA Middelburg), tel. 01180-26251, tst. 327 of bij de secretaris van de Heemkundige Kring Walcheren. MOEREN IN DE POEL, MAAR HOE? In het kader van mijn onderzoek naar de rol die het binnenwater (tot de komst van een gemaal in 1929) op Walcheren speelde, ben ik al enige tijd op zoek naar bepaalde gegevens over moernering. U weet wel: de activiteit waarbij men, onder andere in de Walcherse poelgebieden, de bovenste laag klei weg groef, het daaronder gelegen veen (de derrie, de darink) omhoog haalde, waarna de klei werd teruggestort. Wat dan overbleef waren de karakteristieke, hollebollige weien, die tot 1929 vrijwel elk winterseizoen onder water kwamen te staan. Wie nog iets van die na 1945 definitief verdwenen situatie wil herkennen, is een bezoek aan de Zuid-Bevelandse Yerseke Moer aan te bevelen. Het (zoute) veen, dat men op deze wijze had gewonnen, diende na droging tot brandstof. Gedurende de eerste eeuwen dat deze moernering plaatshad, werd het ook gebruikt voor de productie van zout. Ik beschik over gegevens, waaruit blijkt dat de moernering op Walcheren nog tot op het eind van de zeventiende eeuw op enige schaal werd bedreven. Stellig groef men ook na die tijd nog wel, maar dan gebeurde het illegaal. Waar het mij nu om gaat, is de techniek van deze graverij. Daarover verschaft de literatuur maar heel weinig informatie, en zeker niet specifiek over Walche ren. Welke gereedschappen gebruikte men bij de moernering, en welke afmeting hadden de spaden (en dus de uitgestoken brokken veen)? Hoeveel werd er per dag, per seizoen gegraven? En hoe ordelijk of ongeordend gebeurde dat? Bij B.J. de Meij en ook bij Van Wallenburg komt men wel een enkel gegeven tegen, maar het meeste blijft toch onduidelijk. In een artikel van Vlam valt te lezen dat tijdens de eerste wereldoorlog, onder andere ten zuidoosten van Middelburg, nog weer turf werd gestoken. Wie bewaart daaraan een herinne ring, en kan vertellen hoe dat precies toeging? De bodemkundige Ovaa onderscheidt enkele systemen die bij het moeren zouden zijn toegepast. Men groef soms in stroken van 12 bij 5 meter, soms in sleuven van 3 meter breed of nog smaller, terwijl ook meermalen kon worden geconstateerd dat enig systeem ontbrak. Wat is hierover op Walcheren bekend? Noemde men op Walcheren zo'n strook van 12 bij 5 meter een blok, of was een blok een bepaalde hoeveelheid uitgestoken turven? Naar uw antwoord op deze vragen ben ik zeer benieuwd! Dat geldt vast en zeker ook voor andere lezers van De Wete. Laat het De Wete dus weer weten. A.P. de Klerk 17

de Wete | 1988 | | pagina 17