Geometrische figuren Gebladerde Rouaanse Kaai 15,17 middenhout Houtkaai 9 trisch patroon (83) is aangebracht. De cirkel, twee halve cirkels, de ruit, het vierkant, komen in strakke rechte vorm, of in gebogen vorm voor. Maar ook worden zij veelvuldig in combinatie met een of meerdere andere gegroepeerd. De fantasie is hierbij bijzonder groot geweest. Vanzelfsprekend komt de vraag naar de betekenis naar voren. En is er een bewuste keuze gemaakt of is het slechts ornamentiek? Stellig liggen achter de verschillende figuren bepaalde gedachten, maar een exacte verklaring is moeilijk te geven. De cirkel, die verwijst naar de zon, kan bijna niet anders dan op geluk doelen. De ruit schijnt te maken te hebben met de vruchtbaarheid. Maar zou het juist niet de bedoeling zijn om de voorbij ganger een eigen interpretatie te laten vinden, die hem of haar iets te zeggen heeft? Merkwaardig is het, dat ook bij deze geometrische figuren een verwijzing naar de natuur niet ontbreekt. Op een vijftal bovenlichten met een middenhout wordt een gebladerde tak aangetroffen (Dam 31, Herengracht 78, Houtkaai 9, Singelstraat 1). Op een cirkel (Herenstraat 38, Dam 57), op een ruit (Bierkaai 9) en op een maalkruis (Houtkaai 17) is eveneens een bladstructuur aange bracht. Een verwijzing naar de behoefte aan het contact met de natuur in de 'stenen' stadstructuur? Gebladerde ruit Londense Kaai 13 Bierkaai 9 Twee woonhuizen hebben behalve het gebladerde kruishout uitlopend in granaatappels ook in het midden nog iets bijzonders: een vrouwengelaat, dat wellicht Moeder Aarde voorstelt? (Houtkaai 5A en Villa Roozenburg aan de Segeersingel in Dauwendaele). Tenslotte zijn er de bovenlichten met een figuratieve vulling. 23

de Wete | 1988 | | pagina 23