Dijkje Walcheren of StRandstad ten in Noord-Brabant: Licentiaatsverhandeling b.h. Hoger Instituut v.d. Kunstgeschiedenis v.d. R.U. te Gent. 3. 'Het Oude Middelburgse Woonhuis', F. Jilleba, Heemkundige Kring Wal cheren, 1977. 4. 'Het Oude Zeeuwse Woonhuis', F. Jilleba, De Walburg Pers, Zutphen, 1983. 5. 'Middelburg, haar geschiedenis en mooiste monumenten', Jan Bruijns en Fred Jilleba, 1988, o.a. blz. 99. 6. Over de betekenis der symbolen: 'Ornament, symbool en Teken', door René Smeets, Cantecleer, De Bilt, 1983, pg 50-53. Met dank vermeld ik de medewerking van het Archief van Gemeentewerken, waar tekeningen aanwezig zijn van de huizenprofielen (straatsgewijs), helaas zonder gedetailleerde bovenlichten; van het Gemeente-Archief Middelburg, waar een ongedateerde Monumentenlijst van Gemeente Middelburg was te vinden; en de adviezen van de heer Fred Jilleba. Als ik nu in 'Walacria' weer lees hoe Walcheren aan zijn naam is gekomen moet ik steeds weer denken aan het mopje van Adam en Eva. Adam en Eva moesten in het Paradijs een naam bedenken voor iedere dier soort. Nu ja, Goudvis was niet moeilijk. En bij Koekoek moest je even wachten tot het dier zijn snavel opendeed, dan wist je het meteen. En Neus hoorn, dat snapte Eva ook nog wel, maar bij Olifant vroeg ze aan Adam waarom hij dat dier Olifant noemde. 'Omdat het er zo veel op lijkt', antwoordde Adam. Ik denk dat het bij Walcheren net eender is gegaan. Het heeft die naam gekregen, omdat het er zo veel op leek. Maar ieder jaar wordt die gelijkenis wel minder. Er zijn nu al weer berichten over een nieuwe herverkaveling en er zijn al plannenmakers, die praten over Walcheren - 2000. Ik moet er niet aan denken! Nu al wordt een kwart van de plattegrond van Walcheren ingenomen door stedelijke bebouwing en industrie. Het betekent natuurlijk dat er nog meer eindeloze buitenwijken komen, die nergens op lijken, en nog meer velden vol vakantiehuisjes. En nog meer asfalt op dijken en wegen en op die troosteloze parkeer-akkers. Op die manier lijkt ons eiland helemaal niet meer op Walcheren. Laten we het dan ook maar een andere naam geven. De StRandstad Zeeland, bijvoorbeeld, dan is meteen het probleem met de naam Walcheren opgelost. 25

de Wete | 1988 | | pagina 25