souvenirs' (bij die pelgrimstochten moet onderscheid gemaakt worden tussen vrijwillige, uit vrome religieuse motieven ondernomen tochten - b.v. om de hulp van een bepaalde heilige in te roepen of als dank voor genezing of redding of 'om dichter bij God te komen' - en strafbedevaarten als boetedoening door een veroordeelde), 'Zeeuwse pelgrimstochten' (als straf werden Zeeuwse middeleeuwers vaak naar De Drie Koningen in Keulen en het Mariaheiligdom te Einsiedeln gezonden; in de Zeeuwse klei werden veel pelgrimstekens van de Heilige Adrianus in Geraardsbergen aangetroffen, een heiligdom dat dus druk door onze voorouders gefrequenteerd werd). 'De archeologische context van de Zeeuwse vondsten' (op Walcheren werden insignes gevonden in Westkapelle (1), Veere (1), Arnemuiden (2) en Middel burg (37, voornamelijk in de Geere). In hoofdstuk IV ('In Zeeland gevonden pelgrimstekens en andere bedevaartsouvenirs') wordt een overzicht gegeven van de 713 middeleeuwse pelgrimstekens uit 22 collecties, waarbij m.n. opvalt dat er zeer veel (600!) in Nieuwlande in het verdronken land van Zuid-Beve land zijn gevonden. Het tweede deel van het boek bestaat uit een catalogus, waarin 114 representatieve pelgrimsinsignes, met foto's, naar de plaats van herkomst worden beschreven. Als afsluiting zijn noten, literatuuropgaven, een verantwoording en registers opgenomen (blz. 143-152). 'Heiligen uit de modder' valt in positieve zin op temidden van de vloed van publicaties en manifestaties, die de laatste jaren over ons zijn uitgestort in het kader van een heroplevende belangstelling voor de middeleeuwen. Een trend die overigens al weer over z'n hoogtepunt heen lijkt te zijn. Een stroper jaagt voor de voet... De stropersherinneringen van Piet Polder man, bewerkt en ingeleid door Jan Zwemer, Middelburg, Fanoy Boeken, 1987 14,90). R.M. van Heeringen, A.M. Koldeweij en A.A.G. Gaalman, Heiligen uit de modder. In Zeeland gevonden pelgrimstekens, Zutphen, De Walburg Pers, 1987 (ƒ25,—). MIDDELBURG Wanneer men de gestaag voortkabbelende stroom van publicaties over Zeeland in al zijn facetten aan zich laat voorbij trekken, is men aangenaam verrast 'Middelburg' van Peter Sijnke en Wim Riemens in handen te krijgen. De auteurs noemen het een 'drieluik', een goede benaming voor de uitgave, die uit drie afzonderlijke, toch met elkaar samenhangende delen bestaat. Het eerste deel is het boekje met de tekst van de hand van Peter Sijnke, gemeentearchivaris van Middelburg. Hij putte hiervoor gedeeltelijk uit zijn 'archiefsprokkels', korte verhalen die tussen maart '85 en maart '87 in de Faam-Scheldebode verschenen. Hij werkte ze zo nodig bij en actualiseerde ze. Waar nodig werden eerder en later verschenen artikelen toegevoegd. Alleen de inleiding is niet eerder in druk verschenen en het laatste hoofdstuk Vlissingen- Middelburg werd speciaal voor dit boek geschreven. Sijnke schrijft in een eigen stijl: het zijn korte, afgeronde, duidelijke verhalen, zonder franje en begrijpelijk. Hij is een geboren verteller: geschiedenis moet uit verhalen komen, verhalen, die oproepen hoe het was en daarin slaagt hij volkomen. Door de keuze van onderwerpen, de korte, gedegen verwerking, heeft Sijnke van dit tekstgedeelte eigenlijk een soort 'mini-naslagwerk' gewrocht. 34

de Wete | 1988 | | pagina 34