GESCHIEDENIS VAN DE GEREFORMEERDE KERK MIDDELBURG TOT 1917 door S.G. Francke In 1986 en 1987 werd het archief van de Gereformeerde Kerk Middelburg naar het Gemeente-archief aldaar overgebracht. Mevrouw S.G. Francke maakte - in het kader van haar opleiding aan de Rijksarchiefschool - het oudste gedeelte van dit archief toegankelijk. Hieronder drukken we een gedeelte af van de inleiding van haar archiefinven taris, waarin de geschiedenis van de kerk van 1836-1917 wordt behandeld. P.S. Afscheiding Aan het eind van de 18de, begin van de 19de eeuw rees er binnen de toenmalige Gereformeerde Kerk (vanaf 1816 Nederlandse Hervormde Kerk) een groeiend verzet tegen de toenemende vrijzinnigheid in deze kerk. Sommigen gingen er toe over thuis in kleine kring godsdienstoefeningen te houden. Of men bezocht dominees die de rechte leer preekten. Later verzette men zich niet alleen tegen de verlichte preek- en denkwijze van de predikanten, ook tegen de in 1816 door Koning Willem 1 opgelegde kerkelijke organisatie, vastgelegd in het Algemeen Reglement. Voor die tijd had de organisatie berust op de kerkorde zoals die was bepaald op de Synode van Dordrecht (1618-1619). Het duurde tot 1834 voor het tot een echte breuk kwam met de Hervormde Kerk in Ulrum (Gro ningen). Op tal van plaatsen werd het voorbeeld van Ulrum gevolgd en werden gemeenten van afgescheidenen gevormd. Kerkdiensten van deze afgescheide nen werden echter door de overheid onmogelijk gemaakt 1). Het was verboden samenkomsten te houden op grond van het feit dat bijeenkomsten van meer dan 20 personen zonder toestemming van de regering niet waren toegestaan. Na diverse Koninklijke Besluiten waarin de voorwaarden voor het stichten van een kerkgemeente versoepeld werden, kwam er in 1853 een wet waarbij de tot dan toe vereiste koninklijke toestemming voor het stichten van een kerkge meente kwam te vervallen 2). In Middelburg duurde het tot 1836 voor het kwam tot een 'afscheiding'. 10 Maart 1836 zijn 'op onderlinge begeerte en verzoek' vergaderd ten huize van Cornelis van Assendelft op de Wal B 103 enkelen die de Nederlandse Her vormde Kerk de rug hebben toegekeerd. De groep beschouwt zich als de Af gescheiden Gemeente van Middelburg. Willem Brombacher, loodgieter, gaat het gezelschap voor. Hij stelt voor te wachten tot de rechtzinnige predikant uit Biggekerke breekt met de Hervorm den en hem dan te beroepen 3). Deze predikant, ds. H.J. Budding, wordt inderdaad 'leeraar' van de Afge scheidenen, zij het van alle Afgescheiden Gemeenten in Zeeland. De beginjaren van de gemeente zijn verwarrend en ontmoedigend. De gemeente krijgt al spoedig problemen met de burgerlijke overheid in verband met de verboden samenkomsten. Bovendien ontstaat er een conflict met ds. H.J. Budding. Deze wil niet meer preken op plaatsen waar de nieuwe 4

de Wete | 1988 | | pagina 4