Een der intekenaren op het boek was overigens Z.M. Koning Willem I der Nederlanden. Wij beperken ons hoofdzakelijk tot citaten uit deze Reiswijzer. De lezer zal dan zelf conclusies kunnen trekken over de grote veranderingen die de provincie Zeeland verkeerstechnisch onderging in zoveel jaren. De Reiswijzer begint met een opsomming van de grote wegen, tollen en reiswegen. Dat waren: 1. Groote wegen der eerste klasse a. 'Groote weg No. 3. Zijtak van Breda tot Middelburg. Deze weg gaat van Middelburg over het Sloe, Goes, IJersekendam, Gorishoek en Tholen. Hij wordt uit de fondsen der provinciale negotiatie van 290.000 geheel bestraat'. b. 'Groote weg No. 10. Zijtak van Breskens tot aan de limiet van Oost-Vlaan- deren naar Maldegem. Het gedeelte van bij Aardenburg tot aan de gezegde limiet wordt, uit door Zijne Majesteit daartoe aangewezen fondsen bestraat, gelijk het overige reeds geheel straatweg is. Deze weg gaat van Breskens over Schoondijke, Oostburg en Aardenburg'. II. Groote wegen der tweede klasse a'Groote weg No. la. Gedeelte van Bruinisse over Zierikzee, Colijnsplaats en Vere naar Middelburg. b. Groote weg No. lb. Gedeelte van het punt, waar het embranchement over Aardenburg naar de limiet van Oost-Vlaanderen begint, tot over Sluis en Sint Anna ter Muiden, naar de limiet van West-Vlaanderen. Hetzelve is geheel bestraat'. c. 'Groote weg der tweede klasse No. 3. Van Goes over Ellewoutsdijk, Neuzen, Axel en Hulst, tot op de grensscheiding met Ost-Vlaanderen naar St. Nikolaas. Men vindt slechts hier en daar op deze groote wegen postwagens. Dezelve zijn elders nauwkeurig aangewezen'. Uit deze aanduiding van 'Groote wegen' blijkt wel dat men b.v. niet 'even op en neer ging' van Middelburg naar Bergen op Zoom. Op de bestrate weg der le klasse No. 3 van Middelburg tot Tholen waren tien tolhekken geplaatst (aangegeven op de reiswijzer). 'Aan elk derzelve betaalt men: voor een wagen met vier wielen en twee paarden 0,14 cents voor een wagen met vier wielen en één paard 0,9'A cents voor een chais en twee paarden 0,07 cents elk paard, ingespannen of niet 0,4'A cents Op het gedeelte des grooten wegs van de tweede klasse No. 1 van Vere tot Vlissingen wordt betaald: Van Vere tot Middelburg en omgekeerd: voor elk rijtuig 0,30 cents 8

de Wete | 1988 | | pagina 10