Van 1793 tot 1813 werd dit veer verpacht aan Joos Smout voor 50 pond per jaar. De ambachtsheren behielden zich het recht voor het veer te doen splitsen en van weerszijden door een afzonderlijke veerman te laten bedienen. Gedurende de Franse tijd in de jaren 1811, 1812 en 1813 genoten de ambachts heren geen revenuen van noch hadden zij uitgaven aan de veren. Bij K.B. van 3 Augustus 1824 werd het contract tussen Gedeputeerde Staten van Zeeland en de ambachtsheren van 's-Heer Arendskerke tot overneming van de Sloeveren goedgekeurd. De koopprijs bedroeg 16000 gulden. Een voorbeeld van één der kleinere veren (de provincie Zeeland was over de honderd veren rijk): Kats In den Anna-polder; ongeveer een half uur zuidwaarts van dit dorp heeft men een overzetveer op den Wilhelminapolder. Men zet altijd over. De vragt is per hoofd 25 cents. De mogelijkheid om te kunnen varen was zeer afhankelijk van het getijde en van de windrichting en -sterkte. Waar aanlegmogelijkheden ontbraken, was het een hele onderneming aan boord te komen of aan wal te gaan. Tenslotte nog enkele voorbeelden uit het particuliere ondernemersschap van 1824: Ellewoutsdijk De veerman vaart iedere week, op eenen door hem alvorens te bepalen dag, op Vlissingen, mits zijne vrachtloonen bij een dagtij 5, en bij een nachttij 6 kunnen beloopen: men vertrekt met de eb. Enkel met passagiers varende, voor één persoon bij dagtij 4,00 Vijf of meer, voor ieder 1,00 Bij nachtgetij volgens te maken accoord. Middelburg Overzetveer over de haven van Middelburg tegenover het Arnemuidsche voet pad; men betaalt 1 Vi cent (eigenlijk 2 duiten). Vere Overzetveer op het Kamperlandsche Veer in Noord-Beveland. Men zet over met roeibooten of zeilschuiten, naar gelang der omstandigheden. Het veer is echter slechts vier uren van ieder getij, t.w. 2 uren voor en 2 uren na hoog water gemakkelijk bruikbaar. Op andere uren moet men zich getroosten ten minste een vierde uurs door de slikken te gaan.- De vragt is Voor één persoon 0,90 Cs Drie en meer, ieder 0,30 De doorgaande reiziger kan overnachten in de Kampveersche Toren aan het zuiderhoofd of in De Eendragt op de Markt. Hoofdplaat Overzetveer op Vlissingen, Borssele, Ellewoutsdijk en Neuzen. De vragt naar deze plaatsen staat gelijk. Men betaalt gezamenlijk voor de schuit 2,60 Cs, ten ware het getal der passagiers meer dan vier is, wanneer men naar billijkheid verhoogt'. Zo zouden we nog tientallen van deze soort veerdiensten kunnen noemen. We schreven het reeds: het recht van de particuliere veerdienst was gewoon een 12

de Wete | 1988 | | pagina 14