DE RAMP IN 1881 MET DE VROUW CLAZINA' Dijk van een attractie geworden. En het uitzicht over de Noordzee is gran dioos. U moet eens opletten. Als U geluk heeft ziet U op de horizon hoge waterfonteinen omhoogspringen. Bij half hoog water en bij deining vanuit het noorden of noordwesten lopen de golven aan weerszijde rond de ondiepte, de Rassen Ze worden daarbij zo naar eikaar toegebogen dat ze, wanneer ze elkaar weer ontmoeten, tegen elkaar opbotsen en spuiters van wel tien meter hoog maken. Je hebt eigenlijk een verrekijker nodig, want het is meer dan een kilo meter uit de kust. Bij een bepaalde lichtinval zijn de lopende watergordijnen een schitterend schouwspel. Dit bijzondere natuurverschijnsel bestaat hier nog maar een paar jaar en herinnert aan het inslaan van de salvo's van de kustbatterijen in de ge allieerde landingsvloot voor Westkapelle in 1944. Waterstaat bestudeert dit fenomeen en moet nu aan de bestaande golfnamen als 'rollers', 'krullers' en 'branders' ook de naam 'springers' of 'spuiters' toevoegen. Voor de Vlissingse Boulevard heeft men onlangs twee stalen zuilen geplaatst, die de branding moeten ombuigen tot waterfontein. Een speciale attractie voor de liefhebbers van de zoute snuif. Helemaal origineel is het dus niet. Het is maar de vraag of de zee van dit soort spelletjes is gediend. Je kunt op de Westkappelse dijk zien met wat voor gemak rotsblokken van meer dan 5000 kilo door de grondzeeën op de glooiing worden gesmeten. Nog een reden om nodig weer eens in Westkapelle te gaan kijken. door J. Poppe In 1881 verscheen er bij F.B. den Boer en M.S. de Zeeuw, snelpersdrukkerij te Middelburg, een boekje, bevattende een kort verslag van de Schipbreuk van 'De Vrouw Clazina', uitgegeven ten voordele van de weduwen en wezen van de verdronken Arnemuidse vissers, onder de Engelse kust. De uitgave had ten doel te voorzien in de nood van de achtergebleven weduwen en wezen in Arnemuiden. Op maandag 17 januari 1881 vertrok 's morgens om 4 uur, uit de haven van Veere, de vissersboot 'De Vrouw Clazina', met aan boord 6 volwassen gehuw de vissers en een 16 jarige scheepsmaat, allen afkomstig uit Arnemuiden. Het scheepje had spoedig de netten over boord en men bleef vissen tot in de morgen van de volgende dinsdag. Het scheepje was eigendom van de reder Theuns uit Veere. Vol verwachting keken de vissers bij het ophalen der netten naar de vangst. Dat zou vrucht opbrengen voor hun moeizaam en gevaarlijk beroep en weer brood op de plank brengen. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur, toen het scheepje bij de Noordhinder was, kwam er een hevige sneeuwstorm opzetten en nam het scheepje in zijn greep. De piek brak en de zeilen scheurden aan flarden, wat tot gevolg had dat men het vaartuig niet meer in zijn macht had. Als een notedop werd 'De Vrouw Clazina' heen en weer geslingerd. Met bovenmenselijke krachtinspan ning werd door de bemanning een hulpfok gemaakt. 17

de Wete | 1988 | | pagina 19