't WAS EEN BITJE VERSCHOTE Jan en Jaone waere ver'uusd. Nie varre 'oor, van d'ene kant van 't durp naer d'aore kant. Eest weunden ze in 't 'uusje van Jan z'n ouwelui, een gedoentetje, 'uus en schure anêên, zoas ter zovee op Walcher stae, en daer bin de vremde glad gek van! Die gae dan verbouwer raemen in de schure en glaze deuren der in; de tussenmure deurbreke, van achter een stik der an bouwe en voor en achter een terras mee plestieke stoelen en van die grööte zunneperrepluus. As 't dan klaer is, lieken 't zaekje op aolles behalve op een 'Walchers 'Ofje', mer dan weunden ze tóch op een 'echt oud Walchers boerderijtje'. Dan liefst nog een welpit der bie, mee zo'n wupstok om waeter te pitten, gliek as a je die in den Achter'oek ziet en op de Veluwe, mer die a 'ier in de contreien nog nooit vertoond bin! En mer 'echt Walchers' weune! Jan en Jaone 'aodde voo een behoorlijke pries der 'ofje van d'and gedae, en een 'uusje gekocht in 't nieuwe dêêl van 't durp, daer a pas gebouwd was. Waeterleidienge, centraal verwermd toet op de slaepkaemers toe en een douche, ook mee werm en koud waeter! En voe Jaone vanzelf vee makkelijker in 't onder'oud as 't ouwe 'uus. Voor Jan was ter een mooie lappe grond achter en vóór een stikje voo een blom'ofje voe Jaone; dus 't was aollemaele pico-bello. Jan was van plan om achter ook blommen te gaen kweken; tegenwoordig waere der van die machtig mooie planten en a je noe toch van onder of mot beginne!! Jaone wist a lange, da Jan blom'achtig was en ze liet 'n dus mer. Den voortuun lag vol stêênen en achter zat der ook nog nog a wat in de grond. Dat 'aodde ze bie 't bouwen zó mer laete ligge; te lui om 't mee te nemen. Voor was 't gauw voo mekaore, Jan krauwden de stenen der uut en nog stikken cement ook, toen een padje in 't midden, sausjes der liengst en bak- kruudjes en violetjes en in de zeumer strooiden Jaone aolder'ande pakjes blomzaed uut; 't was effenof een lust om te zien. Jan 'aod meer moeite mee zien perceel, 't 'aod lange ongebruukt gelege, en 't was vroeger weie en duifkant 'ewist, dus 't bosten van de vuulte. 't Stikten van 't strekgos; Jan 'aelden ter mee bennen vol uut. A je bie de keuken begon te trekken an de bewinde, dan bewoog 't achterin, zo verabbezakt was 'tü En dan die smerige dokken! In 't voorjaer waere 't net gele sterretjes, mer as 't uutgebloeid was, kreeg je van die grööte blaeren! Neeë, Jan 'aod er z'n 'anden vol an! Op een middag was 'n wee doende liengst de rand van 't perceel der neven. Dat was nog nie eens verkocht, dus a je docht da daer gin vuulte in stoeng! Man's 'ööge!Ie 'aod een groote benne bie z'n en zat op z'n knieën 't strekgos uut te graeven. 't 'Aod een paer daegen tevoren noga flienk gewaoid en aolles an zaed en troep waoiden nog bie 'um in den tuun ook!! Tussen de vuulte, an d'aore kant van den draed stoenge twi kleine guus. Z'aodde een grööten bos blommen getrokke: kemille en butterblommen en zurieng en mooie gosplumen. Ze kwaeme naer Jan toe. Jan en Jaone 'aodde nooit guus gehad, mer Jan was erg op kinders en ie lachten es tegen de guus. Ze kwaeme dichterbie. 'Magge men 'ier blommen trokke, meneer!' 'Jaet', zet Jan, 'je doe mer. Mer nie varder as den draed 'Neeë, netuurlijk nie', zei 't kleinste, dat a een paerestaeretje in der 'aer 'aod. 'Achter dien draed is toch joen tuun?' 20

de Wete | 1988 | | pagina 22