ding van de ligging te weten te komen, werden de 'heveningen' van de Oost watering van Walcheren geraadpleegd. Een hevening vond ongeveer elke tien jaar plaats, waarbij de eigenaren en eventueel de pachters van de grondstukken en hofsteden werden geregistreerd. Deze registratie vormde o.a. de basis voor de z.g. 'overlopers en dijkboeken'. Een overloper bestaat uit een aantal 'blokken'. Een blok is een gedeelte van de watering waarvan alle grond stukken en hofsteden werden beschreven met daarbij de vermelding van de eigenaren, c.q. baanders (pachters). Een dijkboek geeft per eigenaar, c.q. baander, zijn bezit, c.q. gebaande grondstukken en/of hofsteden in de gehele watering. Van 1520 t/m 1672 zijn er heveningen gedaan. In de overloper van 1589 van Poppekinderendorp werd Andries Marinus zn. gevonden en wel in het Symon Schotte blok. De beschrijving van dit blok begint als volgt: 'Den block daer Symon Schotte inne plach te wonnen en twerft inne licht daer Mr Adriaen Proost huus inne staat twelck nu bewoont Andries Marinus zn'. Aan de onderzijde van de pagina wordt de hofstede vermeld, echter zonder naam. Het is nu eenvoudig om de verschillende bewoners van deze hofstede te vinden, want in iedere overloper staat de beschrijving van het Symon Schotte blok op folio 52. De bewoners waren o.a.: 1581 Sybrant Aelbrechts zn. 1589 Andries Marinus zn. 1597 geen overloper of dijkboek meer aanwezig. 1607 Jan Andriesse Duuecot (een zoon van Andries Marinuszn.) 1630 Jan Andriesse Duvecot 1649 Jan Andriesse Duyvecot (gegeven uit dijkboek daar overloper ontbreekt) 1672 Willem Leenderts de Jan Andriesse Duvecodt. Het is duidelijk dat dit de gezochte hofstede is, gelegen in de heerlijkheid Poppekinderendorp. Deze heerlijkheid was ongeveer halverwege Middelburg en Veere gelegen ten oosten van de straatweg tussen bovengenoemde steden. Op oude kaarten van Walcheren staat deze heerlijkheid meestal aangegeven. Een nauwkeuriger plaatsbepaling geeft een kaart die is gemaakt in 1813 met gegevens 'getrokken uit het cohierboek der Particuliere Tienden in Walcheren anno 1645'. Hierop is de hofstede aangegeven waar Jan Duyvecot toen woonde. De hofstede lag aan het einde van een slingerweg, waarbij aan het begin naast de weg een vliedberg (werf genoemd in het begin van de beschrij ving van het blok) lag. Daardoor is de hofstede gemakkelijk te vinden op veel oude landkaarten van Walcheren, echter zonder vermelding van een naam. Daar bovengenoemde vliedberg nog steeds bestaat, kan men vrij gemakkelijk, uitgaande van het wegenpatroon op de oude kaarten, de ligging op meer recentere kaarten vinden. De hofstede was gelegen waar nu de boerderij 'Poppekinderenburg' is gesitu eerd, dus ongeveer 2,5 km ten zuiden van Veere en 7,5 km verwijderd van het 'Hoge Duvekot' ten zuiden van Oostkapelle. Hoewel het onderzoek tot doel had meer over de Walcherse familie Duijvekot- Duvekot te weten te komen, leverde het onverwacht het bewijs dat de naam is ontleend aan een boerderij genaamd (hoge) Duijvecot, echter een andere dan verwacht. Daar er meer boerderijen en grondstukken zijn en waren (o.a. in Vlaanderen) met de naam Duijvekot, Duvekot, etc., zijn niet alle personen die deze familienaam voeren of voerden familie van elkaar. 25

de Wete | 1988 | | pagina 27