REACTIE OP een landverkennersgroep zijn. Zelf hebben wij al geprobeerd de betekenis van de Cithershillsingel te achter halen maar dat is ons niet gelukt. Misschien lukt dit iemand anders wel en zit hier een leuke naam achter'. Het verzoek van Peter Wielemaker is duidelijk. Belangrijk is naar mijn gevoelen, dat Scouting Valkenisse de weg weet naar onze Kring. Belangrijk is derhalve ook dat wij hen niet teleurstellen! Wie weet een leuke naam? En wie schrijft het verhaal van Cithershill? Graag Uw reactie. H. De Zeeuwse koorts [De Wete, april 1988]. door dr. J. Schouten, Den Haag. Naar aanleiding van het interessante artikel 'De Zeeuwse koorts' door me vrouw A.M. van Loo-Ditmar in De Wete van april 1988 zou ik graag de aan dacht willen vragen voor het feit, dat moge de Zeeuwse koorts in 1910 verdwenen zijn: dit was slechts een verdwijning in naam. Immers, de malaria als één van de belangrijkste oorzaken van de Zeeuwse koorts was allesbehalve verdwenen. Dr. H. Doeleman, die zich in 1940 als huisarts in St. Laurens vestigde, beschrijft in zijn proefschrift, dat kort na de eerste wereldoorlog, in 1921 217 verdachte gevallen van malaria op Walcheren werden geconstateerd, waarvan 149 alleen te Middelburg. In de tweede wereldoorlog waren in Middelburg in 1940 slechts enkele gevallen van malaria gezien, maar geleidelijk nam dit aantal toe, tot in 1943 een top van 200 primaire gevallen werd bereikt. De meeste gevallen werden gezien in de wijk 't Zand en in de van ouds bekende 'malaria buurt' Klein Vlaanderen -Volderijlaagte. Ook was er een duidelijke concentratie in het kwartier Bogardstraat-Noordstraat-Lambrechtstraat. De epidemie werd bestreden door in de herfst kinine toe te dienen aan de dragers van malaria-parasieten en hun woningen te bespuiten met shelltox. Naast malaria zijn talrijke andere ziekten verantwoordelijk geweest voor de Zeeuwse koorts met name buiktyfus, paratyfus, dysenterie en tuberculose, zoals bleek uit obductie waarbij veel abcessen en ulcera in de ingewanden werden gevonden. In zijn boek 'Walcheren onder vreemde heersers', 1945, Brill, Leiden, meent L.W. de Bree op p. 71, dat 'Het grote aantal slachtoffers onder de Engelse militairen kon onmogelijk verklaard worden uit een heersende epidemie op Walcheren, want hiervan was kennelijk geen sprake'. Einde citaat. De Bree meent, dat slechte verzorging en daardoor grotere vatbaarheid de voornaamste oorzaken waren van de grote Engelse verliezen. De Bree baseert zich op de maandelijkse sterfgevallen onder de inwoners van Middelburg. Ook het feit, dat veel meer soldaten overleden dan onderofficieren en zeker dan officieren, staaft De Bree in zijn mening, dat de slechte verzorging een grote rol speelde. C. Lloyd en J.L.S. Coulter berichten in hun boek 'Medicine and the Navy 1200 - 1900', uitgegeven in 1961 door Livingstone te Edinburgh, op p. 175 in 35

de Wete | 1988 | | pagina 37