gesproken over; de christelijke gereformeerde godsdienst (of; religie). Ik hoop U, en de lezers van 'De Wete' met deze gegevens van dienst te zijn. Bovenlichten Middelburg: een reactie (De Wete, april 1988) door J.N. Houterman Bij het lezen van het overigens aardige artikel van de heer Van Santen in het vorige nummer van De Wete rezen er bij mij enige vraagtekens. Van de mij bekende huurpanden met bovenlichten aan de Herengracht geeft de heer Van Santen voorbeelden als volgt: Herengracht 46: voorbeeld van een zeer fraaie combinatie van de kleuren goud en zwart van een rozet midden in het bovenlicht. Herengracht 42: de figuur van een dolfijn in het bovenlicht. Mijn opmerkingen hierbij. Met betrekking tot de rozet kan gezegd worden dat het exemplaar op Heren gracht 46 een kopie is van het exemplaar zoals aanwezig op no. 44. Tot begin dezer eeuw waren de panden met de nummers 44 en 46 nog één pand met één voordeur. Toen het pand in tweeën werd gedeeld en er een voordeur bij kwam, werd deze opgetrokken in de stijl van het oorspronkelijke huis. Daarbij werd ook een rozet aangebracht, zij het een eenvoudiger model. In de huidige situatie bezit de rozet op Herengracht 44 een fijnere houtbewerking (5 lagen; zelfs een bepaalde nerfstructuur in de bladen is herkenbaar) en helderder kleurenschakering (bladgoud, donkergroen, roodbruin en karmijnrood) dan het exemplaar op no. 46. Dat de auteur niettegenstaande wellicht voorkeur heeft voor laatstgenoemd exemplaar is geheel zijn keuze. Met betrekking tot de dolfijn op no. 42: De 3 panden op Herengracht 42, 44 en 46 zijn resp. genaamd 'De Groote Bruynvisch' (vanwege de hogere bouw), 'De cleene Bruijnvis' en 'De Bruijnvis'. Wat is er dan voor de hand liggender dan dat er in de bovenlichten (van één) der huizen een bruinvis is aangebracht en geen dolfijn? Het is echter wel zo, dat de bruinvis naast de echte dolfijn tot één der zes families dolfijnen behoort. De echte dolfijn met op de rug een kinderfiguur is in reliëf op het glas van het bovenlicht op Herengracht 36 (Poppenatelier 'De Dolphijn') aangebracht. Dat er (letterlijk) achter het bovenlicht voor de geïnteresseerde voorbijganger nog wat aardigs verborgen kan blijven, is waarschijnlijk ook de heer Van Santen onbekend. Zo is bijvoorbeeld op Herengracht 46 aan de achterzijde van de rozet op een witte ondergrond een zwart gesilhouetteerde bruinvis aangebracht. Dat het door de heer Van Santen beschrevene nogal eens veranderd zou kunnen zijn, weerhield hem er echter niet van zijn waarnemin gen uit de zomer van 1986 het predikaat 'huidig' mee te geven! P.S.: In een reactie schreef de heer Van Santen me dat hij ook nog onderscheid had gemaakt bij zijn inventarisatie tussen 'kitsch' en origineel?/smaakvol?. Te zijner informatie: de (wel gesignaleerde) bruinvis is in het afgelopen decen nium later aangebracht dan de (niet gesignaleerde) dolfijn (die overigens is vervaardigd door een beeldend kunstenares). Natuurlijk ieder zijn smaak, maar bij een verantwoorde inventarisatie zou het niet tot hiaten mogen leiden. 38

de Wete | 1988 | | pagina 40