eleze Walcherse poëzie De schone letteren figureren niet zo vaak in dit rubriekje. Meestal staan meer historisch getinte werken ter bespreking. Aangezien 'de kunst' tegenwoordig meer aandacht lijkt te krijgen, ook in onze kring (de lezing over Toorop vorig najaar werd goed bezocht; een lezing over Kimpe staat op stapel), is het wellicht een goede gedachte de literatuur nu eens meer naar voren te halen. We treffen het daarbij, want begin dit jaar verschenen twee dichtbundels, te weten 'De bladen terug' en 'Krukels', waarin Walcheren een belangrijke rol speelt. Andreas Oosthoek, redacteur bij de PZC, liet zich blijkens de ronkende flaptekst van 'De bladen terug' 'overhalen tot een bundeling' van zijn de afgelopen jaren verspreid verschenen poëzie. Het gaat om een kritische keuze uit gedichten ontstaan tussen 1959 en 1986. Of het daarbij gaat om poëzie, die - alweer volgens de flaptekst - een 'kosmopolitische aansluiting vindt bij de Europese traditie' en die 'direct en voornaam' is, laat ik graag ter beoordeling van de lezer. Het omslag vind ik in ieder geval zeer voornaam; de bundel is fraai vormgegeven. 'De bladen terug' (een mooi gekozen dubbelzinnige titel, ver wijzend naar zowel de oogst van de afgelopen jaren als naar de voorbije bladen uit het grote boek van de tijd) ademt een wat weemoedige, nostalgische sfeer. Het boekje telt 59 blz. en is verdeeld in de thematische rubrieken 'Een klein eiland', 'De dagen van november' (opgedragen aan Wim Riemens), 'Doortocht', 'Voor en na Martijn' en 'Terzijde'. De inhoud is wisselend van kwaliteit; sterke gedichten ('Ships that pass', 'Nehalennia', 'St. Ouen', 'Chiaroscuro') worden door beduidend zwakkere afgewisseld. Met name in de eerste rubriek staat Walcheren, het 'geboorte land' van de dichter, centraal. Ik kan niet nalaten uit deze rubriek het gedicht 'Nehalennia' in z'n geheel te citeren: Nehalennia Wind over dit warme blote eiland dat de dag tussen zijn duinen klemt. Op elk kruispunt een ritselende godin die tussen de bunkers haar tempel zoekt en, over de rand, een helse plezierboot voor bruine duikers loslaat op haar gouden beeld. 's Nachts is ze plotseling overal, al spreekt de mensheid vasthoudend en verbitterd over windkracht zeven. 39

de Wete | 1988 | | pagina 41