Van geheel andere portuur is 'Krukels. Walcherse gedichten van Pier van Damme'. (Met op de omslag een tekening van Piet Rijken). Het gaat in deze 50 gedichten (en 64 blz. tellende) bundel niet om grote lite ratuur, maar om kleine, persoonlijke observaties, die soms poëtisch worden verwoord. Pier van Damme, woonachtig in Sleeuwijk, was leraar Nederlands op een Pedagogische Akademie. Hij werd geboren in Middelburg en heeft een sterke hang naar Walcheren. Een aantal thema's valt te onderscheiden: veel gaat over taal, en dan met name de 'Zeeuwse taele', de jeugd en familie van de dichter, het Walcherse landschap met zijn flora en fauna en talrijke waarde volle plekjes (zo zijn er o.a. gedichten over St. Jan ten Heere, Veere, Biggekerke en Hoogelande) en tenslotte (persoonlijke) religie. Deze thema's lopen knap, als een vloeiende lijn, in elkaar over. Een bezwaar vind ik wel de grote 'uitleggerigheid' van de auteur: tè veel verklaringen en voetnoten. Toch zullen, lijkt me, veel Walchenaren zich aangesproken voelen door deze ziele- roerselen. Daarvan een voorbeeld tot slot: Wandeldicht op Walcheren kun je een gedicht wandelen als je vertrekt bij Oranjezon kun je gaan naar keuze en je verkrijgt een vers als je het eiland maar niet verlaat en ik ging en wandelde een gedicht op derde paas op pinksterdrie op zo'n hoofddag kwam er een hooglied zolang ik maar liep en liep en liep Andreas Oosthoek, De bladen terug (Amsterdam, Meulenhoff, 1988) 24,50 Pier van Damme, Krukels. Walcherse gedichten (Werkendam, De Schans, 1988) 11,50. P.S. 40

de Wete | 1988 | | pagina 42