Fort Rammekené 0 open voor publiek IN JULI EN AUGUSTUS RITTHEM Fort Ram- mekens, strategisch ge legen aan de monding van de Westerschelde, wordt tijdens de zomer maanden weer openge steld voor publiek. Op dinsdagavonden zijn er rondleidingen niet al leen door het fort zelf, maar ook door het om liggende natuurgebied. Onder leiding van gid sen van de werkgroep Natuur- en Milieu-edu catie Walcheren voert de tocht onder meer door het gewoonlijk af gesloten deel van het Ritthemse bos. Het fort werd in 1547 ge bouwd in opdracht van Maria van Hongarije, die toen landvoogdes over deze streken was. Zij wees persoonlijk de lo- katie voor het verdedi gingswerk aan. Vanaf Rammekens kon zowel de scheepvaart naar het machtige Middelburg als dat over de Schelde worden beheerst. De vaarweg naar de Zeeuw se hoofdstad is in de vo rige eeuw verlegd. Het fort Rammekens, bezet geweest door onder an deren Spanjaarden, En gelsen, Fransen en Duit sers, ligt nu voor de in gang van de Sloehavens van het industrieterrein Vlissingen-oost. Nog steeds wordt het fort door buitenlanders be zet die de toeristische at tractie van dichtbij wil len bekijken. Naast historische heeft het fort ook bouw- en na tuurkundige waarde. Nergens in west- of mid den-Europa is een ouder bastionvormig fort in zo goede toestand bewaard gebleven. Het vertegen woordigt dan ook een van de belangrijkste mo numenten van de Ita liaanse renaissance in de Nederlandse bouw kunst. De muren, bas tions, kazematten, aar den wallen en de gracht verschaffen verder on derdak aan een rijke ver scheidenheid van plan ten en dieren, waaronder zeldzame exemplaren. Van het aan de westkant liggende natuurreser vaat Rammekenshoek kan hetzelfde worden ge zegd. Aan de oostzijde grenst het fort aan het enig overgebleven schor van de vroeger uitge strekte Sloeschorren. Rammekens is in eigen dom en beheer bij Staatsbosbeheer. De Stichting Natuur- en Re creatie-Informatie (NRI) stelt het de maanden juli en augustus van maan dag tot en met vrijdag open. De openingstijden zijn van 13.00 tot 17.00 uur. Iedere dinsdag avond kan er een rond leiding worden gemaakt met een gids van de na tuurhistorische vereni ging. De NRI heeft ver der een handig en com pact boekje uitgebracht over fort Rammekens. Voor ƒ9,50 krij gt de lezer in 36 pagina's de ge schiedenis en de beteke nis van het voormalige vestingwerk voorge schoteld.

de Wete | 1988 | | pagina 45