OVER LAND EN WATER: ANNO 1824 Met trots mogen we vermelden dat Prins Bernhard bereid bleek de onthulling van het monument te verrichten en dat naast een aantal oud-strijders ook de Canadese Minister voor Veteranenzaken, tevens vice-premier van Canada (ook een oud-Sloedamstrijder!) bij de plechtigheid aanwezig wilden zijn. Besluit Een jaarverslag dient naar mijn gevoelen slechts de aanduiding te zijn van een aantal gebeurtenissen die plaatsvonden in het verslagjaar. Daarom zal zo'n verslag summier z;jn, zoals dit. Uit het bovenstaande blijkt echter dat onze Kring in 1987 niet stil gezeten heeft, maar zeer actief is bezig geweest. Dat het meeste nog gelukt is óók, stemt tot groot genoegen. De secretaris, Jden Hollander door H.J. Schouwenaar De veerdiensten op de Westerschelde staan tegenwoordig wèl in de belang stelling. De teleurstellingen na de stroeve ingebruikname van het ultra-modern uitgeruste m.s. Koningin Juliana van de Provinciale Stoombootdiensten in de route Vlissingen - Breskens v.v. liggen nog vers in het geheugen. Lange files, wachttijden en dus mopperende automobilisten, waren het gevolg van de start moeilijkheden met deze nieuwe veerboot. Hoezeer ook de technische vervolmaking van de beide veerdiensten op de Westerschelde voortschrijdt, een door verschillende omstandigheden toch kwetsbare oeververbinding is blijven bestaan. Overigens staan we er nauwelijks bij stil, dat de toevoerwegen naar de veerdiensten, viaducten en andere voorzieningen voor de aanlegplaatsen op perfecte wijze zijn aangelegd! Het kan interessant zijn ons eens te verdiepen in de moeilijkheden en moge lijkheden van de verbindingen te water en te land in het Zeeuwse eilandenrijk van ca. 160 jaar geleden, toen het geregeld varen tussen de Zeeuwse eilanden nog nauwelijk bestond. Met min of meer primitieve middelen waren in de loop der eeuwen vele veer diensten ontstaan (en ook weer verdwenen). Sinds geruime tijd zijn verschillende uitgaven voorhanden over de provinciale stoombootdiensten, veelal als geschiedschrijving over de ontwikkelingen vanaf zo'n 150 jaar geleden tot op heden. Onlangs stuitten wij op een boek van J. de Kanter, Phil.Z. en J. AB Utrecht Dresselhuis over de provincie Zeeland, uitgegeven in 1824 te Middelburg. Naast een beknopte statistische beschrijving van Zeeland bevat het boek een gedeelte dat is ingericht als 'Reiswijzer der Provincie Zeeland'. Reeds lang vóór 1824 waren plaatsbeschrijvingen, aardrijkskundige woorden boeken, reiswijzers e.d. over Zeeland verschenen, doch de bovengenoemde schrijvers waren 'niet ongenegen hun taak op zich te nemen en te voorzien in de wezenlijke behoefte aan een goede beschrijving van deze Provincie'. 7

de Wete | 1988 | | pagina 9