DE WETE DOEN door J. Poppe Een bekend opschrift zult U denken. En dat is ook zo, want wellicht zal het ieder bekend zijn, dat dit gezegde ontleend is aan een Walchers gebruik in vroeger tijd, om bij het overlijden van iemand 'De Wete' te doen aan familie, buren en kennissen en zodoende kennis te geven van een overlijden, dat in de familie plaatsvond. De wete werd gedaan door de lijkdienaar of iemand, die aan het sterfhuis verbonden was, b.v. een knecht of arbeider van de hofstede. In families van invloedrijke personen werd echter al omstreeks 1650 aankon diging gedaan via een schriftelijke kennisgeving, zoals bijgaand is afgedrukt in dit blad. Op 10 februari 1667 werd de zeer jeugdige Jacoba Duvelaer naar haar laatste rustplaats gebracht in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Omdat zij uit een rijke en vooraanstaande familie stamde, werd een 'opleesrol' opgemaakt, met namen van degenen, die op de begrafenis werden uitgeno digd, omdat de dochter van een magistraat op deftige wijze ter aarde besteld moest worden. De rol was AVi meter lang en 1,57 meter breed, maar de 'rolle' bevatte dan ook de namen van 149 personen! De namen waren op perkament geschreven in fraai schrift. De titels die vóór de namen vermeld stonden waren 'Dheer', 'Dheer Mr', 'Dheer Doctor', 'Do- minus', 'Capitain', 'Jonckheer' en een teken, dat 'Signeur' moest aanduiden. Degenen die stads- of landsambten bekleedden, werden als 'Monsieur' aange duid en kooplieden of zakenmensen in het algemeen, werden 'Signeur' ge noemd, hoe rijk zij ook mochten zijn. In een (waarschijnlijk) Walchers versje werd het verschil in aanzien als volgt vermeld: In den beginne, was het baes en baesinne. Daarna was 't juvfrouw en signeur, toen kon 't er nog stilletjes mee deur. Maar nu is het: mevrouw en mijnheer en nu is er ook geen duvekater meer. (Een duvekater was een gebruikelijke gift aan de dienstboden met kerst of nieuwjaar). Iemand die wat boven de burgerstand uitstak, zoals een goudsmid, een hor logemaker of een fijnschilder werd signeur genoemd. Monsieur stond iets hoger en daar werd bijvoorbeeld een schoolmeester mee aangeduid. Maar in de 18de eeuw degradeerde het woord monsieur en werd het woord signeur hoger geacht dan monsieur. (De waarde van het woord monsieur daalde). Het stoffelijk overschot van Jacoba Duvelaer werd in een fijn laken gewikkeld en het laken werd dichtgenaaid met één niet onderbroken draad. Knopen mochten er niet in de draad zitten, omdat die hinderlijk zouden kunnen zijn bij het 'vertrekken' van de ziel. In Zierikzee werden aanzienlijke personen in een wassenkleed begraven. Voor 2

de Wete | 1988 | | pagina 4