geboefte dat was blijven hangen weg te jagen en andere niet-gewenste personen de toegang te ontzeggen (2). In 1614 werd Nicolaas Leurion aangesteld tot 'officier extra-ordinaris oft Rooroede'. Samen met zes medewerkers was het zijn taak om het platteland van Zeeland te zuiveren 'van alle vagabunden, landtloopers en de andere, die gaan bedelen, zoowel mannen als vrouwen' (3). Op 23 mei 1623 stemden de Staten van Zeeland toe, dat er een officier van de Rode Roede werd aangesteld over Walcheren. Boeren hadden geklaagd over overlast door personen. In 1627 keurden de Staten wederom de benoeming van een Rode Roede goed en zij bepaalden 'dat de resistentie zal mogen met wapenen sijnen last uytvoeren en in val hij zulcx doende yemant verwondet, is verklaert, dat hij daeromme niet en zal aenspreekelyck wesen'. Aan het bestuur van Walcheren stemden de Staten van Zeeland toe om een halve stuiver per gemet te heffen voor de bekostiging van de Rode Roede (4). Walcheren en de Rode Roede Zo kregen de Staten van Walcheren bemoeienis met iets dat niet direkt tot de waterstaatszorg behoorde. Wel is dit typerend, evenals de instelling van de landwacht, voor de vergaande bemoeienis die de Staten met het bestuur van het eiland (platteland) van Walcheren hadden. Aan de andere kant was het voor het bestuur van het eiland een noodzaak om waterstaatswerken en materialen te beschermen tegen vernielingen en diefstal. Andere waterschapsbesturen in Nederland hadden ook Rode Roede-functio narissen in dienst. Niet overal bekleedden deze functionarissen dezelfde functie. Deze kon variëren van bode, deurwaarder of veldwachter belast met het vangen van landlopers, vagebonden en bedelaars, die zich ophielden op het platteland. Op Walcheren zien we de Rode Roede functioneren in de laatste betekenis. Vertaald naar onze tijd kunnen we de Rode Roede typeren als een soort marechaussee of vreemdelingenpolitie. De herkomst van de benaming is van de roede, een roodgeverfde stok, die deze lage gerechtsdienaren droegen als 'zinnebeeld' van de waardigheid van de rechterlijke macht. De rode stok stond bekend als de roede der justitie. De Rode Roede functioneerde, onder toezicht van de Staten van Walcheren, tot 1812 (5). Instructie In 1664 werd een instructie opgesteld. Dit zal wel naar aanleiding zijn geweest van het plakkaat dat de Staten van Zeeland hadden opgesteld in het jaar daarvoor. In 1732 werd de instructie door de drukker van de Heren Staten van Walcheren, Zacharias van Poelje, gedrukt. De instructie was het uitgangspunt voor het verdere bestaan van de Rode Roede. Stabiel was dat bestaan echter niet, want herhaaldelijk werden de functionarissen afgedankt, om kort daarna weer te worden aangesteld. Het is aannemelijker dat een krappe polderkas de reden was dat de Rode Roede elke keer weer werd opgeheven of ingekrompen dan dat zij zó effectief optrad dat het platteland van Walcheren elke keer weer voor jaren van landlopers was bevrijd. Regelmatig kwamen er echter klachten van boeren over landloperij binnen bij de 'Edele Achtbare Heeren Staten en Breede Geërfden van Walcheren'. Negen landlieden, vruchtgebruikers onder 8

de Wete | 1989 | | pagina 10