JAN MORKS EN HET MIDDELBURGS MUZIEKKORPS Naar aanleiding van een brief van de heer I.V.A. van Aartsen te Rotterdam betreffende de vooroorlogse Abdij concerten van het Middelburgs Muziek korps en Jan Morks, volgt hieronder een korte samenvatting van een manuscript, geschreven door oud-bestuursleden v.h. korps, de heren P. Luteijn en J.P. Luteijn. Dit ligt voor uitgave klaar en gaat over het Middelburgs Muziekkorps van 1815-1960. Het korps is ontstaan en opgericht vanuit de, tijdens de Franse overheersing bestaande 'cohorte urbaine', welke cohorte ook een muziekkorps had, althans wat er op leek. De officiële oprichtingsdatum is 27 februari 1815, zodat het korps in 1990 175 jaar bestaat. Er zijn in de loop van de jaren natuurlijk verschillende dirigenten geweest, waarvan Jan Morks wel de bekendste genoemd mag worden, maar ook Johan H, Caro en Piet de Rooy mogen niet vergeten worden. In 1891 werd Jan Morks tot, wat toen nog ge noemd werd, directeur benoemd. Hij is dit gebleven tot het voorjaar van 1925, waarna Joh. H. Caro eerst tijdelijk, later definitief directeur werd. Gedurende 34 jaar heeft Jan Morks het korps gedirigeerd. Onder zijn leiding werden overal in onze provin cie, ook daarbuiten en zelfs over de lands grenzen, concerten gegeven. Op zomerzon- dagochtenden gaf het Middelburgse Mu ziekkorps gewijde concerten op het Abdij plein (meestal tussen 12 en 1 uur, soms tussen 8 en 9 uur). Men begon en eindigde met een koraal en bracht verder muziek als: In een kloostertuin van Ketelby, of de Fre- mersberg met medewerking van het Mid delburgs Mannenkoor. Onder doodse stilte 20

de Wete | 1989 | | pagina 22