WALCHEREN IN 1809 ...MAAR DAN GEZIEN DOOR ENGELS BRILLETJE! Op een afbeelding van de plattegrond van Middelburg in de Kroniek van Zeeland, ook wel kroniek van Smallegange genoemd, van de eerste helft 17e eeuw, zien we het schuttershof, de Kuiperspoort en de Schuddebeursstraat duidelijk in hun omgeving. Op deze plattegrond is overigens zoveel te zien dat u zelfs geen monumentenwandeling heeft te maken om te concluderen dat er in ons Heem nog veel is te (her-)ontdekken. door G.J. de Rooij In De Wete van april 1988 konden we een artikel lezen over de Zeeuwse koorts. Zoals bekend was die Zeeuwse koorts er de voornaamste oorzaak van dat de expeditie van de Engelsen op Walcheren in 1809 totaal mislukte. Het resultaat voor de Engelsen was uiteindelijk nihil (alleen een schip, de Royal Hollandois, werd als tastbaar bewijs van het verblijf in Nederland meegenomen en later in dienst gesteld als de HMS Chatam). Voor de bevolking van Walcheren betekende de hele expeditie op Walcheren niets meer dan een hoop ellende, waarbij we bv. slechts hoeven te denken aan het bombardement van Vlissin- gen, dat o.m. het fraaie stadhuis totaal vernielde. Over de expeditie op Walcheren is sindsdien steeds gepubliceerd. Dat begon al gelijk in 1809; de laatste publikatie, althans voor zover mij bekend, is 'The great expedition' van Gordon C. Bond (ISBN 0-8203-04448-4, uitgegeven door de University of Georgia, Athens, USA, 1979). Toch is er één boekje, dat voor mij nog steeds de meest aardige publikatie is uit en over die tijd. Geen wetenschappelijk of historisch verhaal, geen militaire strategieën, maar simpelweg een aantal gebundelde brieven, geschreven door een Engels officier van het 81ste regiment. En het meest aardige is wel de be schrijving die deze man geeft van Walcheren in 1809. Soms aardig 'to the point', soms behoorlijk foutief. Met de volgende beschrijving, hoewel hier en daar wat aangedikt, zal niemand echt veel moeite hebben: 'Elke vierkante kilometer van Walcheren is doorgesneden door sloten en watergangen, waarop men erg trots is en die voor allerlei doelen worden ge bruikt. Een Hollander zou bij wijze van spreke een sloot graven om de mest uit de stal naar de tuin te transporteren! Zijn huis is door een gracht omringd; rond zijn tuin ligt een sloot en zijn boomgaard wordt door weer een andere sloot beschermd. In de steden komen de grachten tot voor de deur en leveren zo de goederen aan van het hele eiland. Deze vele watergangen hebben één groot voordeel dat het nadeel van stilstaand water teniet doet: ze doen dienst als afwatering voor het eiland dat zodoende droog en gezond is, ondanks de lage ligging. Zonder deze afwatering zou Walcheren een onbewoonbaar moeras zijn'. (Brief 6) Maar wat te denken van de volgende karakter-schets van de Walcherse bevol king? 25

de Wete | 1989 | | pagina 27