gave, te weten 'De Abdijkerken van Middelburg' door Tina Keller. De kerk voogdij van de Hervormde Gemeente te Middelburg bracht dit 20 blz. en 10 zwart-wit illustraties tellende werkje (de 7e geheel herziene druk van 'Hymne in steen') uit. In kort bestek wordt hierin een goed overzicht gegeven van de historie van de Nieuwe Kerk, de Wandelkerk en de Koorkerk. Achterin zijn korte samenvattingen in het Engels, Duits en Frans van de tekst opgenomen. Van dezelfde auteur is tevens nog verkrijgbaar 'de Oostkerk te Middelburg', een 12 blz. tellende brochure uit 1980. Beide boekjes zijn k f 2,50 verkrijgbaar bij de kerken (in de zomermaanden), bij de plaatselijke VVV, in de boekhan del en bij kerkkantoor Ned. Herv. Gemeente, Simpelhuisstraat 12, van 9-12 uur geopend. Ook van de Middelburgse R.K. Kerk verscheen een beschrijving in druk. Deze kerk werd in de jaren 50 gebouwd ter vervanging van de in 1940 verloren ge- gane 19de eeuwse 'waterstaatskerk' aan de Lange Noordstraat. Hoewel het huidige gebouw naar mijn idee architectonisch weinig indrukwekkend is zijn de samenstellers van de 12 blz. tellende brochure 'Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg' er in geslaagd enige aardige bijzonderheden over het kerkgebouw en het interieur (waarin m.n. een laat-middeleeuws pa neeltje van Onze Lieve Vrouwe (van den Polder) en een 16de eeuws Madonna beeldje opvallen naar voren te brengen. Het boekje is verkrijgbaar bij de kerk. Misschien zou je kerken oneerbiedig als een soort bedrijfsgebouwen kunnen betitelen. Over echte bedrijfsgebouwen handelt 'Walcheren in het spoor van bedrijf en techniek'. Met als ondertitel 'Vier routes langs objecten die herin neren aan de ontwikkeling van verkeer, handel en nijverheid'. Auteur Toon Franken voert de lezer op kundige wijze langs oude bedrijfsgebouwen, of zo U wilt industrieel archeologische objecten, waarover hij tal van wetenswaardig heden vermeldt. Het boekje opent, na een inleiding, met een fiets- of wandel route door Middelburg, waarna een drietal routes (per fiets of auto uit te voeren) volgen. In het 47 blz. tellende boekje zijn vele kleine zwart-wit illu straties opgenomen. Het omslag van dit boekje (een kleurenfoto door R. Zwigtman van het zogenaamde 'Lage Licht', de kleine uit 1875 stammende gietijzeren vuurtoren op de zeedijk bij Westkapelle) bewijst, evenals het omslag van het hierboven besproken Abdijgidsje, dat ook relatief goedkope boekuitgaven heel aantrekkelijk kunnen ogen. Sjaak van der Linde, De Abdij van Middelburg/Die Abtei Middelburg, Middelburg, Fanoy Boeken/Goes, Pitman B.V., 1988 9,50). Tina Keller, De Abdijkerken te Middelburg, Middelburg, Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente, 1988 2,50). P.S.J. Beekhof-Koole, L.J.F. van den Hemel en J.S.M. Sies, Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg, 1988 1, A.F. Franken, Walcheren in het spoor van bedrijf en techniek, Middelburg, Stichting Natuur- en Recreatieinformatie i.s.m. de Werkgroep Industriële Archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad, 1988 9,50). P.S. 36

de Wete | 1989 | | pagina 38