Dijkje AANKONDIGINGEN EN MEDEDELINGEN De Tuin van Zeeland Toen we in 1939 toelatingsexamen deden voor de R.H.B.S. te Vlissingen, luid de een van de vragen voor het vak aardrijkskunde: 'Hoe wordt het eiland Wal cheren ook wel eens genoemd?' Het antwoord had iedereen goed: 'De Tuin van Zeeland'. Zouden de scholieren van 1989 dat ook nog weten? Of is er iets met die tuin misgegaan? Een heleboel, denk ik. De oorlog, het water, de her verkaveling en de mechanisatie van de landbouw. Ik kan bijvoorbeeld nog steeds maar niet wennen aan die grote zwarte hopen bij de boerderijen. Een soort hunebedden met zwart landbouwplastic toege dekt en vervolgens gegarneerd met oude autobanden. Ik vind ze zo lelijk dat ik niet eens wil weten wat er onder zit. En ik raak nog steeds geprikkeld als ik die geëmailleerde badkuipen in de wei landen zie. Mijn landbouwvriend heeft mij uitgelegd dat die iets met 'het ge was' te maken hebben. Leuk gevonden, maar ik denk dat het een woordspeling is. Maar voor ik te somber word, er zijn ook lichtpunten. In een boekwinkel in New York zagen we een prachtig boek over Amerikaanse tuinen. Maar je staat wel even met je ogen te knipperen als je op de omslag een kleurige foto van 'De Kempenhof' in Domburg ontdekt. En in het boek nog meer bekende Zeeuwse foto's en een aansporing voor de Amerikanen, die Europa willen bezoeken, in ieder geval naar de 'Tintelhof' in het Schellach te gaan. In een luxe Frans tuinenblad stond een boeiende reportage over de tuin van de 'Kempenhof' in Domburg. Maar dat stond er niet bij. De Fransen zijn vrese lijk chauvinistisch, dus sprak het artikel over een tuin in de noordelijke provin cies. Dan moeten we wel terug naar de tijd van Napoleon toen Walcheren in derdaad was ingelijfd bij het Franse keizerrijk. We hebben hier op Walcheren vier tuinen van internationale faam. Ik hoop dat U vorige zomer gelegenheid had ze te bezoeken en dat is mogelijk tijdens de Open-tuin dagen en via de Tuinenstichting. Het zijn prachtige pleisters op de wonden die de Tuin van Zeeland in de laatste halve eeuw heeft opgelopen. Peehiney geeft subsidie Het bestuur geeft met veel voldoening kennis dat PECHINEY ons heeft be richt de Kring een subsidie te verlenen van 100, Wij zijn PECHINEY daarvoor zeer erkentelijk. Wellicht dat andere bedrijven dit voorbeeld zullen/willen volgen. Woensdag 18 januari 1989, 'Kerkorgels in Zeeland' 'Kerkorgels in Zeeland' is het onderwerp waarover de heer J. Snijders uit Mid delburg op woensdag 18 januari a.s. komt spreken. Hij spitst zijn verhaal toe op de Walcherse kerkorgels. U kunt de orgels ook zien, want de heer Snijders brengt dia's mee. We beginnen om 20.00 uur en komen vanzelfsprekend bij el kaar in Hotel Walcheren te Koudekerke. 39

de Wete | 1989 | | pagina 41