KUNSTBERICHTEN UIT KLEIN-VALKENISSE Men ziet, er zijn velerlei oorzaken op te noemen, die het verdwijnen der Walcherse en in het algemeen der Zeeuwse dracht in de hand werken. Wordt er nu ook wat gedaan, om - zo mogelijk - dit voorname onderdeel van Zeelands schoonheid te behouden? Er is een comité gevormd, dat deze kwestie bestudeert en tracht de verdwijning der dracht tegen te gaan. Dit is echter een zeer moeilijke taak. Want het gaat hier niet om een natuurmonument of een oud gebouw, dat met een zeker bedrag aan contanten te redden valt, maar om een zaak, waarbij men bezwaarlijk kan ingrijpen van buitenaf. Hoezeer het ook waar is, dat de aantrekkelijkheid van het kostuum het vreemdelingenverkeer bevordert, het déérom te propageren, is in de grond funest. Men moet trachten bij de dragers zelf het besef te wekken, dat zij een schone traditie in ere houden en dat zij daar gerechtvaardigd trots op mogen zijn. Lectuur: 'Zeeuwsche Klederdrachten', 1894. J.A. Frederiks en Dr. J.C. de Man. Costuumfeest ter eere van het koninklijk bezoek in 1894'. Einde citaat Met dank aan mevrouw De Meij voor het beschikbaar stellen van dit artikel. door Mr. M.A. Terwoert Naar aanleiding van de Toorop-tentoonstelling in Den Haag en de kleinere schilderijententoonstelling in Middelburg, waarin behalve van Toorop ook werk was van Elout-Drabbe, Jan Heyse en Hart Nibbrig, naast moderne Zeeuwse schilders, leek mij ook belangwekkend eigentijdse kritiek, die gepubli ceerd is bij een schilderijententoonstelling in het door Toorop in Domburg gestichte gebouwtje. Ik vond in jaargang 1910 in het landelijk tijdschrift 'Onze Kunst' een raak getypeerd oordeel van de kunstcriticus Alb. de Haas. Zeer getroffen was De Haas door een schilderij van Toorop, waarvoor kleine Walcherse meisjes in klederdracht model hadden gestaan. Zijn oordeel over de klederdracht van vrijwel alle kinderen beschrijft hij zeer indringend, raak en gevoelig. Het werk van Toorop vooral, maar ook van Jan Heyse en mevrouw Elout-Drabbe, besprak hij zeer lovend, zoals blijkt uit zijn hierna volgend oordeel: Walcheren, het zeer schilderachtig eiland, heeft thans zijn eigen kleine tentoonstellingszaal voor moderne kunst. De zaal, een klein gebouwtje, werd door niemand minder dan den schilder Toorop zelf geslicht, over- 17

de Wete | 1989 | | pagina 19