DIJKJE gemaakt, in straffe lijn van zwart krijt. Zij geven in: zal hij dan, waarlijk, de Giotto worden van dezen tijd? Alb. de Haas De Haas plaatste Toorop wel op een zeer hoog voetstuk met zijn slotvraag of Toorop dan waarlijk de Giotto zou worden van deze tijd. 'Giotto di Bondone' wordt namelijk door Dante in zijn Divina Commedia geroemd als de grootste bekende Italiaanse middeleeuwse schilder. Ik hoop dat vele lezers hier met belangstelling van kennisnemen. DE MAN VAN VUUR EN STAAL De jaarlijkse De Ruytermarkt in Vlissingen is weer achter de rug. Als Hollands Admiraal zou weten dat zijn naam wordt misbruikt voor de straathandel, dan zou hij zich in zijn standbeeld omdraaien. Dat omdraaien zou overigens best mogelijk zijn, want het standbeeld bestaat uit een holle mantel van gietijzer. Kleine Vlissingse meisjes denken wel eens dat de grote vlootvoogd zelf nog in het beeld zit, zoals een Egyptische mummie in een sarcofaag, en vinden dat een enge gedachte. U kunt ze geruststellen, want het gebeente is in een praalgraf in Amsterdam bijgezet. Het beeld is een ontwerp van Louis Royer. Op 29 april 1840 werd bij de aanlegplaats van de veerboot naar Breskens de eerste steen van het voetstuk gelegd en die is onlangs teruggevonden. Bij de werkzaamheden bij het Rondeel bleek het fundament van het voetstuk nog intact onder het plaveisel te zitten. Het werd nog een heelgebreek, maar de SAGRO' weet van aanpakken in Vlissingen. dat is overal te zien. Een grote roestige nagel uit 1840 ligt nu op mijn bureau als relikwie. In 1894 verhuisde het beeld van het De Ruyterplein naar de Boulevard en dat beviel zo goed, dat men er in Vlissingen een gewoonte van ging maken om standbeelden en monumenten zo af en toe te verplaatsen. Dat is sedertdien al tien maal gebeurd. De man van vuur en staal staat nu duidelijk te roesten en kan best een opknapbeurt gebruiken. Het voetstuk is kapot en de rolpaarden van de kanonnen moeten nodig vernieuwd worden. Van de opbrengst van de De Ruytermarkt misschien? 'Voor wat hoort wat', zeggen wij altijd. firma voor sloopwerkzaamheden Noot van de redaktie. Inde P.Z.C. van 17 juni 1989 stond een artikel metfoto van het standbeeld van De Ruyter in de steigers. Het beeld krijgt een grondige opknapbeurt. De wens van de heer Van Dijk is dus al vervuld. 19

de Wete | 1989 | | pagina 21