LAAT HET DE WETE WETEN wij twee jaar permanent in 'Dolferheem' gewoond en kregen toen als buren de familie De Meij in 'De Houtsnip'. In 1942 verhuisden we weer naar Middelburg. Er zou een Vlissingse familie intrekken, maar helaas werd het huis onmiddellijk gevorderd en richtten de Duitsers er een Lazaret in. Ik heb er later nog een Duits pamflet gevonden met voorschriften, o.a. om 'in de houding te gaan liggen als er een hoge officier kwam inspecteren. Na de bevrijding heb ik het geliefde huis teruggezien toen het zeewater bij vloed tot bovenaan de deuren stond en de wilgenboompjes langs de Noordendolfer vol aangegroeide mosselen zaten. Mijn ouders hebben het een jaar later ver kocht. Het staat er nog steeds, maar Zoutelande is Zoutelande niet meer! Briefwisseling in september 1943 De heer J. W. Schout uit M iddelburg ontving uit de nalatenschap van zijn vader foto's, pamfletten e.d., betrekking hebbend op de oorlog 1940-1945. Een van deze documenten was ondergeplaatste brief. De heer Schout vraagt zich af of dit werkelijk een brief is van een kruiser-com mandant aan zijn vrouw of een kennis, of dat het een gefingeerde boodschap is. Weet één van u hier meer over? Laat het De Wete weten! J.H. van Toor Commandant H M. Kruiser 'Holland' Londen (W) 81 Piccadillystreet 30 september '43 Beste Jenny, Eenige dagen geleden vond ik je briefje onder in het biscuitblik. Dus achtte ik het mijn plicht je terug te schrijven. Maar hoe? Hel blik is n.l. terecht gekomen aan boord van de Nederlandsche Kruiser 'Holland'. Dat hadje zeker niet gedacht hè? Nu zal ik je vertellen wat ik ervan weet. Omstreeks begin Augustus bemerkte de uitkijk twee schepen die ze niet vertrouwde. Ze voeren wel een neutrale vlag, n.l. de Porlugeesche, maar dat gebeurt wel meer. Hei werd mij gemeld, waarop ik bevel gaf de schepen te praaien. Ze waren schijnbaar echter niet op ons gesteld, tenminste ze probeerden er vandoor te gaan. Maar tegen de snelheid van de Holland zijn weinig schepen opgewassen. Dus waren ze spoedig achterhaald. We bevolen ze per radio-telegrafie onmiddellijk te stoppen, opdat we ze konden onderzoeken. Men gaf hieraan echter geen gehoor. Integendeel, terwijl het eene schip zich naar ons toewendde, vertoonde het plotseling eenige dreigende kanonloopen. Het ontpopte zich als een kaperschip. Maar voordat hij kon schieten, had hij al een salvo van ons te pakken. En het Hollandsche spreekwoord zegt: 'De eerste klap is een daalder waardDit bleek hier ook, want na een kwartier hadden wij den Duitscher in den grond geboord. Nadat eenige drenkelingen opgevischt waren, ging het weer in volle vaart verder. Eenige uren daarna hadden we ook no. 2 achterhaald. Dit bleek een toevoerschip te zijn voor 29

de Wete | 1989 | | pagina 31