het Entrepot, zoals het 0,1.Huis toen genoemd werd, viel 's middags om half twee de eerste zware bom. Omdat het gebouw veel ammunitie en grote voorraden graan bevatte, brandde het volledig uit. In het kader van het 'VOC festival' heeft het gemeentebestuur van Middelburg in 1987 op de ter plekke na 1940 nieuw gebouwde huizen een gedenkplaat aan laten brengen. Na de portretten van enkele bewindhebbers van de VOC komen de pakhuizen aan de orde: die achter het O.I.Huis in de Breestraat gingen eveneens in '40 verloren, maar aan de Korendijk en in de Verwerijstraat zijn er nog te vinden. Vervolgens hoofdstukjes over de werf (voor de betekenis van de VOC als werkgeefster en gegevens m.b.t. de zeevarenden op Zeeuwse VOC- schepen verwijs ik naar de artikelen die Erik van der Doe en Arnold Wiggers daarover in het 'Zeeuws Tijdschrift' 1987 nrs. Ill en VI schreven), het uitvaren en de thuiskomst. Na dit Zeeuwse deel volgt nog een hoofdstuk 'Azië in Nederland' over de invloeden van het Verre Oosten op onze cultuur. De z.g. 'Chinoiserie' is bekend, maar er was, zowel op het terrein van eten en drinken als wetenschap en kunst, veel meer. Het sluitstuk 'Winsten met verlies. Een financieel-economische nabeschouwing' hangt er naar mijn idee wat bij. Uiteraard is een kosten-baten analyse van de multinational VOC van belang, maar hier maakt dat een wat obligate indruk. Terugblikkend en het gehele werk overziend, moeten we Van Gelder en Wagenaar complimenteren. Ze zijn er n.l. in geslaagd een complexe materie - de historie en bedrijfsvoering van de VOC - in kort bestek voor een breed publiek te ontsluiten en daarbij de lijnen door te trekken naar het heden - de sporen van de Compagnie -, dus de historie levend te maken. Bovendien heeft een overvloed aan feiten en details de leesbaarheid niet in de weg gestaan. Een mooi boek! In de volgende Wete een bespreking van een andere uitgave van de Bataafsche Leeuw. We richten de aandacht dan op 'Nederlandse zeehavens tussen 1500 en 1800', d.i. de handelseditie van het proefschrift waarop Peter Sigmond, directeur van de Rijksarchiefschool, in maart van dit jaar in Leiden pro moveerde. Roelof van Gelder 13 Lodewijk Wagenaar, Sporen van de Compagnie. De VOC in Nederland, Amsterdam, De Bataafsche Leeuw, 1988 (f 39,90). 35

de Wete | 1989 | | pagina 37