WETENSWAARDIGHEDEN Het doel van onze Kring - het is goed om dat op gezette tijden nog eens te onderstrepen - is het bevorderen van de kennis van Walcheren en de bestudering van de levensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond hebben. Onder deze doelstelling valt zonder twijfel het levendig houden van de kennis van de jongste geschiedenis van ons heem en wel de geschiedenis van de jaren 1940- 1944. Het begin van deze periode dateer ik dan op 10 mei 1940 en het einde eind oktober/begin november 1944. Over de gebeurtenissen in dit tijdvak is al veel geschreven. Niet iedereen is in staat om al die geschriften te lezen of heeft er wellicht geen interesse in. Latere generaties zullen ongetwijfeld weinig of in ieder geval minder belangstelling hebben voor het Walcherse deel van de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, dan de generatie die deze periode lijfelijk heeft meegemaakt. Ter nagedachtenis aan de militairen en burgers (verzetslieden) die zich daad werkelijk voor onze vrijheid hebben ingezet én hen die als gevolg van oorlogs handelingen het leven lieten, zijn er op Walcheren een aantal monumenten geplaatst. Onze kring heeft er - U herinnert zich dat nog wel - actief aan meegewerkt, dat er op de Sloedam een monument werd geplaatst ter nagedach tenis aan de Canadese soldaten, die daar van 31 oktober tot 2 november 1944 gestreden hebben en gesneuveld zijn. Die monumenten geven kennis door van de omstandigheden waaronder mensen gedurende een korte tijd op Walcheren geleefd hebben en dat onder zeer extreme omstandigheden. De Stichting Monumenten Walcheren 1940-1945, ontstaan uit het particulier initiatief van de heer drs. M.C. Verburg, wil met het oprichten van een vijftal monumenten 'in eigentijdse stijl' de aandacht van volgende generaties vestigen op enkele gebeurtenissen, onder andere het bombardement van M iddelburg op 17 mei 1940 en van de dijken bij Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Veere. Het plan doet niets af aan datgene wat we met de bestaande monumenten willen zeggen, het voegt er eerder iets aan toe. Vijf hedendaagse beeldhouwers zullen hun visie geven op de hiervoor genoemde gebeurtenissen. Het bestuur van Uw Kring leek het goed om U op dit aspect van het plan te wijzen. Wij achten de opzet zinvol. Mocht U geldelijk Uw bijdrage aan dit plan willen leveren, dan kunt U nadere informatie inwinnen bij het Secretariaat van de Stichting, gemeentehuis in Westkapelle. H. 2

de Wete | 1989 | | pagina 4