BIJEENKOMSTEN Veldnamen van Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder In de goed gevulde zaal van Veere's stadhuis zag op 16 maart j.l. een nieuwe uitgave van de Heemkun dige Kring, te weten De Veldnamen van Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder' het licht. Na een welkomstwoord van geketende loco-burge meester Sanderse, opende de heer P.W. Sijnke deze bijeenkomst en memoreerde o.a. de vele aktivi- teiten die de diverse commissies en hier in het bijzonder de Veldnamencommissie, aan de dag leggen. De veldwerkers hebben de moeilijke taak achter de veldnamen te komen. Deze vooroorlogse namen staan nauwelijks geregistreerd en komen dus uit de mond van merendeels bejaarden, zodat enige haast met dit werk geboden is. Reeds verschenen de Veldnamen van Ritthem in 1975, van Koudekerke in 1980, van Biggekerke en Zoutelande in 1984. De heer R. Rentenaar, hoofd van de afdeling Naamkunde van het Meertens- instituut, hield die middag een boeiend betoog over de herkomst van topo niemen met name over die van veldnamen. Namen hadden vanouds een beteke nis. Ze duidden een functie aan (de Westkappelse bijnamen); waren de weerslag van historie en cultuur. Het christendom heeft de naamvoering in belangrijke mate beïnvloedaan veel Zeeuwse eigennamen kon men aflezen of de bezitter ervan rooms-katholiek danwel protestant was. Veel familienamen waren vaders- namen (de uitgang 'se' is zoon). Bij (im)migranten kwamen herkomstnamen voor: Rijkeboer was afkomstig van Richebourg. Veldnamen dateren uit het voor-kadastrale tijdperk. Zij dienden als onderschei ding van eikaars grondgebied. Rampen, oorlogen en ruilverkavelingen waren de oorzaak van het veranderen en verdwijnen dezer namen. Wat bepaalde de keuze van de namen? Bijvoorbeeld de vorm van het land: dal, stikje, bergje. Ze werden vernoemd naar buitenplaatsen, als zodanig belangrijk studiemateriaal van verdwenen vestigingen. Oppervlakte benamingen: gemet, roede. Geschatte metingen weliswaar: '1000-roede' betekende een groot stuk grond. Persoonsaanduidingen als: 'De Domenie', 'De Munnik' (We zijn een godvruch tig volk). En het valt op dat bij de eigenaarsnamen weinig meisjesnamen voorkomen. De bescheiden, maar zeer deskundige werker-in-het-veld Frans van den Driest bood vervolgens het eerste exemplaar aan de heer Sanderse aan, een tweede en derde exemplaar respectievelij k aan de heer Rentenaar en aan de 2 zoons van de in januari 1989 overleden veldwerker de heer H. Meijers. Hoewel de aanwezigen al veel hadden aangehoord, werden ze stil bij de volgende woorden die hij aanhaalde uit een nieuwjaarskaart, gemaakt door Cor van Nieuwenhuyzen. Die kaart was ingedeeld in verschillende 'percelen', grote en kleine en bevatte de volgende wens: De Weien van 't Alderbeste; de Gezond'eids Drie Gemete, de Goeie Kossemisse; den Achtersten Voorspoed; 't Gelukstik; de Gelukswegt; de Laoge Weie van 't Bluvende Werk; 't Verdriet 3

de Wete | 1989 | | pagina 5