VERSLAG VAN DE JAARVERGADERING VAN DE HEEMKUNDIGE KRING WALCHEREN, gehouden op woensdag 26 april 1989 1. Opening Struijk en de H.K.W.-collectezak. In 2 groepen van plm. 12 man ging het duin op, duin af. Met zo'n aantal hoort men nog duidelijk het vogelkoor van nachtegaal, zwartkop, tuinfluiter, fitis en winterkoninkje, om er enkele te noemen. En ook de ratel van de sprinkhaan- rietzanger. Voor kenners, zoals onze gidsen, zingt elk vogeltje zoals het gebekt is; voor de meeste wandelaars: één welluidend gefluit. De brem bloeide goudgeel, de meidoorn begon voorzichtig. De kegels van de in 1910 aangeplante dennen stoven. Aan de hand van foto's vergeleek de heer Willeboordse het huidige aanzicht met dat van het begin dezer eeuw. Zo wees hij soms op een dijkje of pad, nu verdoezeld door het duinlandschap, eertijds bewijzen van inpolderingen. 'De Blinkerd' uit 'Jikkemien' is nu een begroeide oneffenheid in het terrein. Van blanke toppen en stuifketels is weinig meer te bemerken, tot groot verdriet van de heer Struijk. Vroegere beweiding door koeien en schapen voorzag hierin. Verbreiding van de Amerikaanse vogelkers (bospest!), vlier, duin-en meidoorn deden andere planten verdwijnen, een oorzaak voor de afname van de (ln 1924 ving een boswachter in één maand nog 3286 konijnen). Door de grotere toegankelijkheid van dit gebied, met name voor honden (is niet toegestaan), verscheen de stinkende gouwe bij hun 'reuksporen'. Andere vervuilingsbron, het percolatiewater van elders dat het kanaal vervuilt, doet de algengroei drastisch toenemen. Tot slot drongen de gidsen er bij de Kring op aan, mede te waken voor verdere aantasting van dit gebied. Na 2,5 uur keerde een ieder voldaan naar de koffie terug. Met hartelijke dank aan mevrouw Van Wallen- burg-Verlinde voor haar mooie schetsen. R. konijnenstand. STINKENDS GOUWE Onze voorzitter, de heer P.W. Sijnke, heet de aanwezigen, een kleine 40 per sonen, hartelijk welkom. Geen grote opkomst deze avond, de concurrentie van een belangrijke voetbalwedstrijd is kennelijk groot. Allereerst staat de voorzitter stil bij een droevige gebeurtenis, het overlijden van ons enige erelid Cor van Nieuwenhuyzen op 16 april 1989. Zij heeft jarenlang voor de Heemkundige Kring Walcheren bijzonder veel gedaan en we zijn haar daarvoor veel dank verschuldigd. We gedenken haar door een minuut stilte in acht te nemen. 5

de Wete | 1989 | | pagina 7