Uittreksel uit 'De keuren van Zeeland' door Fruin II: Keur van 1256/58: 114. Omnes manentes in ter Bornisseet Heidiinszee sub uno iure et una chora habeantur exceptis choris de M iddelburgo. de Zerix- zee, de Westcappella, de Dumburgh et de Souten- lande. 89b. Alle diegheene, die woenen tusschen Bornisse ende Heydenezee, sullen sijn onder een gerechte en de onder eene koere, son- der die van Middelborch, van Zerixee, van Westca- pelen, van Domburch en de van Zoutenlande. 89b. Tous ceulx qui de- meurent entre Bornisse et Heydenezee, seront soubz une justice et soubz une koire excepté de Middel- bourg, de Zerixee, de Westcapele et Domburcg et de Zoutelande. Keur van 1495: Hfst. 3 art. 11: Item dat alle bezoutte landen zullen buyten deser kuere wesen, als zy van ouds geweist hebben; maer den scade, die men den heerder doet. die in zoutte landen liggen, dat sal men hem beteren negen scatten van den misdadegen goede ende den grave oick IX scatte. Ende worden zy geslegen, gequest, verlempt oft lijf oft let genommen, dat sal men partie ende den grave beteren, gelijck oft binnen vrede gheschiet ware. Hfst. 4 art. 23: Item dat alle dieghone, die woenen tusschen Bernisse ende Heydenzee, zullen wesen onder dese kuere ende onder dit gerechte, uuytgesteken Middelburch, Ziericxee, Dombourch, Westcappelen ende besouten lande in andere poincten ende articlen, dair dese kuere geene mencie af en maect, ende behouden den heerscepen ende edele mannen van den lande huere rechten ende previlegiën, hemlieden binnen huerlieder heerlicheit toebehoirende, ende die bliven onvermindert. Ik raadpleegde o.a.: Encyclopedie van Zeeland. R.J. Fruin (Fruin I) - 'Over eenige oude rechtstermen en andere Middelnederlandsche woorden', 1888. R. Fruin Th. Azn. (Fruin 11) - 'De keuren van Zeeland', 1920. Heemkundige Kring Walcheren - 'De veldnamen van Biggekerke en Zoutelande', 1984. A. Jobse - 'De geschiedenis van Zoutelande'. manuscript in Zeeuwse Bibliotheek, ca. 1937. J. Jonker - 'Zoutelande in de vooroorlogse jaren'. 1974. H. A. Poelman - 'Bronnen tot de geschiedenis van den Oostzeehandel', eerste deel 1222-1499, 1917. H.C.E.M. Rottier en H. Arnoldus - 'De Vlaamse kustvlakte van Calais tot Saeftinge', 1984. N. Smeets - 'Zoutelande door de eeuwen heen'. 1977. H.J. Smit - 'Bronnen tot de geschiedenis van den handel met Engeland, Schotland en Ierland 1150-1585'. 1928 50. W.S. Unger - 'De ambachtskeur van Zoutelande' 1917. 29

de Wete | 1989 | | pagina 35