NIEUWE LEDEN deel biz. 188-232), waarain van alle in het boek voorkomende havensteden een korte beschrijving van de ontwikkeling, benevens enkele plattegronden uit de behandelde periode zijn opgenomen. Uiteraard komt ons gewest regelmatig in dit boek ter sprake. Met name Walcheren (met de havensteden Arnemuiden, Middelburg, Veereen Vlissingen) neemt een prominente plaats in. En dat is niet verwonderlijk voor een - in vroeger tijden - economisch zo belangrijk gebied, waarin de stad (Middelburg) lag, die zich in de eerste helft van de 17e eeuw de tweede havenstad van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden mocht noemen. 'Nederlandse zeehavens' is een rijke geïllustreerd en goed doorwrocht boek. Nieuwe visies heb ik echter in deze. voor een groot deel op literatuur berustende studie, nauwelijks kunnen ontdekken. De waarde ervan lijkt mij vooral te liggen in het feit dat hiermee een goed en handzaam overzicht van een zeer belangrijk onderdeel van onze economische en maritieme historie wordt gegeven. Lekker weg op Walcheren, Amsterdam, Stam Media B.V.. 1989 (f 14.95) J.P. Sigmond, Nederlandse zeehavens tussen 1500 en 1800, Amsterdam. De Bataafsche Leeuw, 1989 (f 55, Bij een schilderij van de dochter (Charley) wordt dus gesproken over de vader (Jan Toorop). opgegeven door J. Marijs, Oostkapelle A. Wisse. Delfzijl G. Heijmens, Middelburg J. de Bree, Middelburg M. Jobse, Vrouwenpolder C.L. v.d. Driest. Vlissingen C D. Boutens, Nunspeet K. Witte. Rotterdam P.C. Sanderse. Spijkenisse mevr. H. Kloosterman-de Graaff. Hoek van Hollend J. de Korte. Zelhem J. Vinke, Bilthoven P. Boon, Balk H. van Visvliet, Middelburg A. Kodde, Biggekerke F.A. Minderhoud, Meliskerke P. Koets, Serooskerke P. Schout, Grijpskerke P. Houmes, Sassenheim A.P. Abrahamse, Serooskerke J.P. Adriaanse, Serooskerke J. Boone J. Roose P. v.d. Hoek mevr. L. Reynierse P. Meijers fam. v.d. Driest J.J. Buurman bestuur mevr. v.d. Linden mevr. Petiet dhr. De Korte C. Melse bestuur G. de Ru J. Kodde bestuur F. v.d. Driest W. Schout bestuur mevr. L. Sinke-Boone idem 37

de Wete | 1989 | | pagina 43