LA HOLLANDE PITTORESQUE LE CO EUR DU PAYS Na een vakantie worden vaak foto's ingeplakt, verslagen gemaakt, dia's bekeken enz. om de herinnering aan de reis vast te houden. Van de voorzitter van onze kring ontving de redaktie een reisverslag uit 1878, geschreven door Henry Havard onder de titel voyage dans la Hollande méridionale, la Zélande et le Brabant Dit verslag werd in het Frans geschreven en is (vermoedelijk eind jaren '60) door onze Cor van Nieuwenhuvzen in hei Nederlands vertaald in de periode dal zij de heer Hoek assisteerde hij de heroprichting van het Middelburgse archief. Het leek de redaktiecommissie leuk een gedeelte van dit verslag in De We te te publiceren, al was het alleen maar als eerbetoon aan mevrouw C. I. van Nieuwenhuvzen. U zult in dit artikel van vete Middelburgse straat- en huisnamen de herkomst kunnen lezen. de redaktie Middelburg! Er zijn weinig steden waarvan ik met zoveel plezier de geschiedenis beschrijf, niet alleen door de sympathie, die me daartoe aanzet, de sympathie voor deze mooie stad, getooid als in zijn beste dagen, zindelijk, coquet, waardig als een oude douarière, en die kans heeft gezien, ondanks een ongewone welvarendheid, zijn houding uit de goede tijden en zijn monumenten vol goede smaak te bewaren; maar ik wil deze geschiedenis vooral graag schrijven, omdat er weinig steden te vinden zijn, waarvan het bestaan zo vol is geweest, en vooral zo vol goede zaken, als de geschiedenis van deze stad. Het wapengeweld heeft er echter niet hard geklonken. De glorieuze gevechten nemen er slechts een bescheiden plaats in, een tweedehands plaats; juist groot genoeg om te bewijzen, dat men in staat was tot heldendom, wanneer dit nodig was. Maar de gevechten van de industrie en van de handel komen er iedere dag voor; de vooruitgang is er bijna ieder uur waar te nemen en op de pleinen en markten van Middelburg, die ontmoetingsplaats zijn van de handelslieden uit heel Europa, spelen zich genoeg zaken af om hun overvloed over 't hele land te doen stromen. Voeg hieraan toe een zeer oude afkomst. Ik zal U dan ook graag vertellen over de bijna miraculeuze geboorte, die men de stad later heeft toegedacht. Haar naam betekent 'burcht in het midden' en kreeg zij, zoals Guicciardini zeer terecht opmerkt, omdat zij 'bijna in het midden van het eiland' ligt. Later heeft men gedacht, dat men een meer pompeuze uitleg moest zoeken, een ingewikkelder etimologie. Toen kwam Reygersbergh, die, in het eerste hoofdstuk van zijn Chronick van Zeelandt, Tacitus citerende, herinnert aan Keizer Claudius, en zelfs de Romeinen er bij betrekt. Daarna komt een zekere Hugues de Fleury, 'Hugo Floriacensis', die de stad Métellus als vader geeft en haar Mitelburgh doopt. Maar wie was deze Métellus? Een Romein, zegt Hugues. Helemaal niet, antwoordt Francois le Petit, het was een Matiak, de vader of schoonvader van Mation, die een versterking, toen 'bourg' genoemd, liet bouwen ter herinnering aan de vorst Métellus, zijn vader. De 'bourg' 3

de Wete | 1989 | | pagina 5