PZC ff I Kerk van Nieuwland opgeknapt ^771-* t streek Groot deel werkzaamheden door vrijwilligers gedaan NIEUW EN SINT JOOSLAND - Na vier maanden bivakkeren in de gymzaal van het Dorpshuis in Nieuw en Sint Joosland kun nen de leden van de hervormde gemeente van Nieuwland en Ritthem Pinksteren vieren in een nieuw ingerichte kerk. Woensdag 15 mei neemt de ge meente de kerk officieel op nieuw in gebruik. In die vier maanden zijn de aan nemer en de vakmensen bijge staan door zo'n dertig vrijwili- gers, vertelt voorzitter A. Janse van de kerkvoogdij trots. „We hebben steeds huis-aan-huis fol ders verspreid om de mensen in het dorp te informeren en erbij te betrekken. Dat is geweldig ge lukt." In april 1990 begon dat met de presentatie van de bouwplan nen. De gemeenteleden konden inspraak geven en werden opge roepen om het project financieel of met persoonlijke inzet te steu nen. Het komt erop neer dat de Nieuwlanders de eigen kerk zelf onderhanden namen. De bevol king droeg een halve ton bij aan de twee ton die de vernieuwing kostte, de plaatselijke bank liet zich niet onbetuigd en de aanne mer en de elektricien uit Nieuw land schreven hun uren met goedgeefse terughoudendheid, vertelt Janse. Er moest heel wat gebeuren. Na 25 jaar was de elektrische vloer verwarming niet langer be trouwbaar, de kerkbanken ston den na 108 jaar zo wankel dat de mensen tijdens de dienst haast een duikeling riskeerden, kort om: het interieur van het kerkje was hard aan opknappen toe. Er werd een toiletblok en een keukentje achterin de kerk ge bouwd, zodat het gebouw ook bruikbaar is voor een kopje kof fie na de diensten en vergaderin gen van de kerkeraad. De nieu we vloerverwarming loopt door tot onder de banken van de ou derlingen, zodat die ook niet lan ger last hebben van koude voe ten. De losse stoelen die de kerk banken vervingen, bieden de be zoekers van concerten in een handomdraai een zitplaats met zicht op het orgel. Het geld dat de vrijwilligers be spaarden, is besteed aan de aan kleding van de kerk. Nieuwe lambrizering bekleedt de mu ren, er was geld voor extra stoe len, de hele zaak is fris geschil derd. Een beeldverslag met fo to's en tekeningen geeft belang stellenden een indruk van de werkzaamheden. De expositie is woensdag te zien tijdens de her opening van de kerk. Een van de oudste leden van de kerkge meente krijgt woensdag om 19.45 uur de eer. Zaterdag 18 mei kunnen bezoekers van 14.00 tot 16.00 uur de kerk bekijken.

de Wete | 1989 | | pagina 7