La Hollande pittoresque le coeur du pays Voyage dans la Hollande méridionale la Zélande et le Brabant door Henry Havard -vervolg- Deze bittere onenigheden geven wel blijk van een antagonisme in opvattingen, dat toen overigens tus sen alle steden bestond; tussen steden d ie elkaar riva len waren en altijd jaloers op elkaar. De natuur, die deze nauwe relaties bewerkstelligde, ging hieraan overigens zelf paal en perk stellen. De haven van Arnemuiden ging verzanden en Middelburg ging zich direct met de zee in verbinding stellen door een mooi kanaal, dat haar eveneens tot haven diende. Een niet te onderschatten voordeel 'dat' zegt een oude auteur (Les Delices des Pays-Bas), 'de grootste schepen er zo gemakkelijk en in zo groten getale konden afmeren, dat de handel van Middelburg voor geen enkele stad in Holland hoefde onder te doen'. Een verdeeldheid op ander gebied zou weldra plaats vinden, want grote veranderingen begonnen de kop op te steken. In 1572 gooide de inname van Den Briel de lont in het kruitvat. Veere en Vlissingen voegden zich vol vuur bij de opstand, terwijl het rijk Middel burg, dat juist weer in het bezit gesteld was van haar overvloedige privileges, trouw bleef aan Spanje, waaraan ze de tijdelijke achteruitgang van haar rivalen dankte en ook de teruggave van haar kostbare voorrechten. Lange tijd gingen de schermutselingen door met wis selend geluk. Eindelijk, in de laatste dagen van 1572, besloten de Zeeuwen hun grote slag te slaan, en gewapenderhand, de laatste resten van de Spaanse bezetting die nog op Walcheren was, te verdrijven. Men legde hier en daar versterkingen aan, verschan ste zich op de dijken en men begon te schieten. Maar de inwoners van Veere en Vlissingen hadden een groot voordeel: zij waren meesters ter zee, en het arme Middelburg, dat niet bevoorraad werd, zag niettegenstaande zijn grote moed en al zijn ver loocheningzich genoodzaakt ten onder te gaan als gevolg van hongersnood, deze onmeedogenloze vij and van alle steden waarvoor een beleg geslagen werd. Een eerste convooi met levenmiddelen, aangevoerd door Sancho d'Avilla, teruggeslagen bij Borselen door Joost de Moor, Admiraal van Vlissingen, slaagde er in een 2e poging in, de linies te doorbreken en in Arnemuiden enig proviand te brengen. 'Het gevecht was zeer wreed', zegt een tijdgenoot, 'want niemand werd gespaard; allen werden gedood of verdronken. Men verzamelde op het schip 'De Olifant' (De Olifant was een der grootste schepen van de Spaanse vloot; het werd tijdens de actie door de Vlissingers veroverd) alle menselijke delen, armen, benen, hoofden, etc. in manden, zodat het eerder een slagerij dan een schip leek'. Een tweede convooi, aangevoerd door admiraal De Beauvays en kolonel Mondragon, moest een omweg maken naar Vrouwenpolder, waar het debarkeerde en vandaar Middelburg bereikte, dwars door het eiland. Een gedeelte van de levensmiddelen bereikte de stad en Mondragon besloot er het bevel over te voeren. Het was toen juni. In november mislukte een hernieuwde poging van Beauvays volkomen, en de belegerden konden vanaf hun kerktorens de Spaanse schepen zien, die, nagezeten door de vloot van admiraal Boysot, vluchtten in de richting van Bergen op Zoom. Eindelijk, in januari 1574, toen de stad haast niet meer kon, besloot de Commandant van Castille een laatste poging te wagen en deed alles om zijn vloot te laten overwinnen. Het is deze grote Armada, die wij vanuit Bergen op Zoom onder bevel van Romero zien vertrekken en waarvan we voor de muren van Rommerswael de vernietiging zien. 'Op dat moment was de honger snood in Middelburg zo groot, dat men reeds alle paarden die men had, katten en ratten had opgegeten. Men maakte brood van lijnzaad en andere zaden, en men at koeken van zaad, waaruit men de olie had gehaald'. Op de laatste Kerstdag, juist voor de overgave, stierven meer dan 1550 mensen tengevolge van uit putting. Een aantekening uit die tijd, die ik te danken heb aan mijn vriend de Stoppelaar, herinnert ieder van ons aan dingen die nauwelijks 70 jaar geleden gebeurd zijn. 'Ik, Andries Mathieusz', zegt dit schrijven, 'heb mijn vrouw op 21 Februari 1574 gehuwd, op dezelfde dag dat Middelburg overging in de handen van de Prins van Oranje, en om onze bruiloft te vieren, hebben wij koeken van lijnzaad gegeten (Lysaet wafelen) en paardevlees van 2 schellingen het pond, en het brood kost 6 schellingen (en is voor deze prijs moeilijk te krijgen) en een pond boter voor 4 schellingen'. Op die dag was Mondragon verplicht zich over te geven. Enige dagen tevoren had hij Kapitein Tren- 23

de Wete | 1990 | | pagina 23