Hotel 'De Abdij' te Middelburg Abdijen werkte. Gelukkig herrees de toren als een nieuwe phoenix uit zijn as: hij ontsprong op de bo dem waarop hij was neergestort, groter, hoger dan hij tevoren was. Geen enkele opoffering ontzegde men zich overigens om de toren zijn schoonheid en sier lijkheid en vooral zijn lengte terug te geven. 'Zij hebben op de toren een nieuwe spits aangebracht, die, tezamen met een grote nieuwe klok en een uur werk, dat zo groot en mooi is, dat je nergens iets dergelijks vindt, ongeveer 150.000 gulden heeft ge kost, volgens de berekeningen van mensen die het kunnen weten en die het hebben uitgerekend', aldus de oude Meteren, een tijdgenoot van deze herbouw, en heden ten dage slaat dit 'uurwerk' de uren nog, en tinkelt iedere 7 minuten een zangerig, luchtig, wagne riaans melodietje, dat maakt dat men geen spijt heeft van het geld, dat er aan besteed werd. Maar we hebben ons genoeg opgehouden op deze historische plaats, die al twintig maal getekend werd, en waarvan U een heel origineel beeld krijgt in de 'Kinderspeelen' (komt voor in de werken van Cats). De tekening is van Van de Venne, die in die tijd in de stad woonde en niet alleen de illustraties voor de uitgave van Cats maakte, maar veel andere teke ningen voor Jan Pieterse v.d. Venne, nu tentoonge steld in de bibliotheek van Middelburg. Zie het regis ter van akten, octrooien etc. van de Generale Staten, gedateerd 22 juli 1620). Twee of drie bijzondere gezich ten in de Zeeuwse Kronieken (vooral in die van Smallegange, 1696), en de tekeningen en schetsen uit de vorige eeuw tonen ons, hoe het plein werd opgeluis terd door heldhaftige burgers (burgerwacht. De bur gers werden destijds verdeeld in 4 regementen van ieder 6 compagnieën, men herkende ze aan de kleuren van hun respectieve vlaggen). Maar laten we het hotel betreden en onze vrienden opzoeken. Hotel De Abdij, zoals ik reeds zei, is geen herberg zoals de anderen. Geen uithangbord dat het aanprijst, geen opschrift dat de aandacht trekt; men moet het als het ware raden dat het er is, achter een gordijn van bomen dat zijn gevel verbergt, en de naam is in zo kleine lettertjes aangebracht, dat het wel lijkt of de eigenaar het jammer vond, ze neer te zetten. Het is er erg zindelijk, de kamers zijn eenvoudig en de luxe schittert er door een absolute afwezigheid. Hotel De Abdij is echter zeer bekend; wordt druk bezocht door lieden uit het hele land, en men zegt zelfs, dat het de plaats is waar de kooplieden verblijven, aardige mensen, maar zeer praatziek en lawaaierig. En toch is het er zo kalm en rustig! Men zou bijna denken dat het huis leeg is. Het leven is er geregle menteerd als in een klooster, 's Morgens wordt er ontbeten, 's middags drinkt men er koffie en 's avonds soupeert men er met zachte eieren. Ontbijt, diner en souper worden geserveerd op vaste tijden. Nooit 26

de Wete | 1990 | | pagina 26