overleed in augustus daaraanvolgend op 80-jarige leeftijd. - Tina Keller, Het klooster van de Ceüebroeders. De Engelse Kerk en het Simpelhuis te Middel burg, Middelburg, Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente, 1989 (f 2,50), geen ISBN. - Elly Kloos, Rappe handen. Zeeuwse vrouwenarbeid 1900-1940, Goes, De Koperen Tuin, 1989 (f 24,90), ISBN 9072138074 - K. Faase, Tussen dijk en toren. Herinneringen aan Westkapelle, Vlissingen, ADZ, 1989 (f59,50), ISBN 9072838025 De Middelburgers in beeld Enige tijd geleden verscheen bij de Europese Biblio theek te Zaltbommel een boekje met bovenstaande titel. Nu zijn er in het verleden wel meer van dergelijke boekjes in omloop gebracht. U hebt ze ongetwijfeld wel eens gezien en misschien hebt u ze allemaal of zeker enkele ervan in uw bezit. Ze werden gebracht onder de titel 'Kent u ze nog de Het waren/zijn boekjes met foto's en onderschriften bij die foto's. Waarom, zult U zich afvragen, dan weer zo'n boekje? Ik heb op dezelfde manier gerea geerd toen ik van hoorde. Maar: 1. In het boek zijn foto's opgenomen, aanwezig in het Gemeentearchief van Middelburg, die nog nooit eerder gepubliceerd waren. Foto's van mensen die als het ware de verschillende standen in Middelburg vertegenwoordigen in de periode van plusminus 1850 tot en met de eerste helft van onze eeuw. Foto's van bestuurders, van leerlingen en leraren van onderwijsinstellingen, van vereni gingen, politieke partijen enz. 2. De foto's zijn voorzien van bijschriften die verder gaan, meer informatie verstrekken dan de bij schriften/onderschriften in de eerder verschenen boekjes. Veel van deze bijschriften geven de geïnte resseerde lezer aanwijzingen voor verdere 'studie' van de persoon die of het onderwerp dat in die bijschriften 'behandeld' wordt. De gepubliceerde foto's zijn beter 'onderbouwd' dan voorheen het geval was. Mijn conclusie: de namen van de samenstellers staan borg voor een goed, gedegen stuk werk. Het boek ios- in de boekhandel te koop voor f 29,90. Wat had u voor lijstje gedacht? Toen het bekend werd dat de Vissershaven in Vlissingen behouden zou blijven, waren wij erg opgetogen. Inderdaad is het uitzicht vanaf het Keizersbolwerk een echt plaatje en als dat verloren zou gaan, zou dat een groot verlies zijn. Maar rond zo'n havengezichtje hoort een fraai lijstje. Nude omlijsting van de haven klaar is met al die trappetjes en krulletjes en rolletjes is het wel verschrikkelijk knus geworden. Artistiek Vlissingen heeft het al trutterig genoemd, maar volgens de architect is het een heel eigentijds lijstje geworden. Van mij had het best wat strakker gemogen, maar het is duidelijk dat kosten noch moeite gespaard zijn en dat is op zich al een rijk gebaar. De plannenmakers hebben ons echter ook nog een verdere 'invulling' van het Arsenaalgebied beloofd. Eerlijk gezegd hoop ik dat de scheppingsdrang van de architecten nu bevredigd is, want nog een woontoren in dezelfde stijl zou wel een erg ingewikkeld pronkstuk worden. Dan denk ik dat op die plaats het pronkstuk van een andere architect, het Van Dishoeckhuis van Van Baurscheit uit 1733 een leuke afwisseling zou zijn geweest. Ik weet dat ik niet mag zeuren, maar ik mag wel vergelijken en op het prijskaartje letten. 29

de Wete | 1990 | | pagina 29