Deze foto is vanuit het oosten genomen. Rechts zien we Jaap Geelhoed, links zijn vrouw Ma Geldof. In het midden staat Ké Ova, de meid, die in het huisje rechts van het hof woonde. Rechts zien we de travalje en de schoorsteen op de smidse. Dit is de foto van H. Hendrikse uit Koudekerke. Links van het molentje zien we een hoop mangels (voederbieten). geteerde planken die van boven naar beneden liepen. Misschien is dit eerst het geval geweest, maar later zeker niet. De molen had een staart waarmee hij op de wind gezet kon worden, vier wieken (twee houten roeden) waarop heklatten met zeilen, en de ingang was afge dekt met golfplaten (er wordt ook gesproken van een deur). Hij had één maalstoel (één paar stenen, waar schijnlijk kunststenen) en er stond tevens een mangel- molen voor voederbieten in, aangedreven door een riem op de rechtopstaande koningsspil. Er liggen mangels (voederbieten) naast de molen op de foto van Hendrikse. Er zat een vang (rem) op de molen, die precies tegen gesteld werkte als een normale vang. Normaal is dat de vang werkt doordat het gewicht van de vangbalk, een scharnierende zware hefboom, de vang aantrekt om het bovenwiel. Bij het molentje van Geelhoed doet het gewicht juist de vang ont spannen en moet de molenaar het vangtouw aantrek ken om de molen te doen vangen, af te remmen. Er zat ook een regulateur op de molen, die zorgde dat bij onregelmatige wind de molen toch regelmatig maalde. Hoewel het een klein molentje was, was de hoogte toch nog ongeveer 6 meter en de doorsnede beneden circa vier meter. Geelhoed maalde alleen voor zich zelf; het was dus echt een boerenmolentje. Hij maalde van alles: tarwe, gerst, erwten, tuinbonen en alles zowel voor eigen consumptie als voor veevoer. Het meel was echter niet al te best. Hij scherpte zelf de stenen en hij was ook nog van plan met het molentje electriciteit op te wekken. Zo ver is het echter nooit gekomen. De uitvinder Jaap Geelhoed was een bijzondere man, daar zijn alle zegslieden het over eens. 'De Middelburgsche Courant' van 31 augustus 1939 schrijft over de 'landbouwer-uitvinder' en 'E)e Telegraaf (zie foto) van 22 mei 1939 spreekt over 'de boer- metaalbewerker, de boer-smid, de boer-uitvinder' en zijn vrouw meent dat hij te vroeg geleefd heeft. Jacob Geelhoed is geboren 21 maart 1906 te Middel- 5

de Wete | 1990 | | pagina 5