Op deze foto zien we Jaap Geelhoed met zijn ploeg; rechts de put met de schuur, links het woonhuis. De foto is genomen vanuit het noorden. (Uit De Telegraaf van 22 mei 1939). burg aan de Sleperssingel, nu niet meer bestaand, gelegen bij molen 'De Hoop'. Hij was een zoon van Arij Pieter Geelhoed en diens tweede vrouw, Su sanna Maria van Gelder. Zijn vader werkte als scheeps- smid op De Schelde en heeft daar veel veranderingen aangebracht. Hij kwam oorspronkelijk uit Vlaardin- gen. Zijn moeder werd als psychiatrische patiënt verpleegd op Vrederust, is er jong overleden en ligt daar ook begraven. Zeer waarschijnlijk via Kinderzorg kwam Jacob als pleegzoon op 31 mei 1910 in huis bij Hendrik Maas en Christina Mauer, toen nog wonende op Koude- kerke, maar op 11 mei 1912 verhuisd naar Groot- Werendijke. Ze hadden geen kinderen, maar Jacob is nooit als echt kind aangenomen. Hij is nooit op 'den echten boek' geschreven, ook al was hij pleegkind; zijn vader leefde nog, maar daar heeft hij verder weinig contact mee gehad. Jacob Geelhoed is op 31 januari 1930 getrouwd met 6 Ma(atje) Geldof, geboren op 14 mei 1911 te Bigge- kerke. Jacob heeft toen de boerderij overgenomen. Maas ging rentenieren, maar bleef op het hof wonen. Hij zat in het schoolbestuur van de christelijke school, in de gemeenteraad en in het kerkbestuur van de Gereformeerde Kerk. Tot het hof behoorden ca. 40 gemet grond 16 a 17 ha.). Het was goede grond. Het bedrijf was een gemengd bedrijf en telde twee paarden en ongeveer tien koeien. Er was een knecht en een meid. Het hof was al zeer oud. De muur aan de voorkant van de woning is iets gebogen, iets rond; men zegt dat het een gedeelte van het vroegere klooster is. Of Geelhoed een goede boer was, daar wordt verschil lend over gedacht. Hij kon niet melken; dat deden zijn vrouw en de knecht. Er wordt gemeld (De Telegraaf) dat hij in het jaar 1938 28 hl. tarwe van het gemet oogstte, wat erg veel is, zeker voor die tijd. Anderen menen dat hij slecht boerde en veel onkruid

de Wete | 1990 | | pagina 6