VOORWAARDEN BIJ OPNEMING IN HET SIMPELHUIS TE MIDDELBURG de ploeg krom en kapot geraakt en later naar sloper Hubrechtse te Middelburg gebracht. Toen Jaap Geelhoed was vertrokken, is de boerderij met 3 ha land gekocht door Piet Dingemanse, ge trouwd met Wilhelmina Janse, van het hof Grijpskerke. De rest van het land is er toen bij gepacht met het recht van koop. Ook is er later nog land bij gekomen van het hof Grijpskerke (van de schoonouders van Piet Dingemanse dus). De familie Maas is op het hof blijven wonen en had ook nog een stukje land voor eigen gebruik. Hendrik Maas is overleden in 1944, Christina Mauer heefter gewoond tot 1955. De boerderij is thans in eigendom van een zoon van Piet Dingemanse, n.l. Adrie Dingemanse, die in 1974 als zelfstandige boer op Groot-Werendijke is begon nen. Naast akkerbouwer is hij tevens 'kampeerboer uit noodzaak'. Om een enigszins economische bedrijfsvoering veilig te stellen en om boer te kunnen blijven, herbergt het erf van de boerderij thans geen molens, maar een minicamping6. De tijden zijn veranderd. Slot Hoe is het Jaap Geelhoed verder vergaan? Hij is eerst gaan werken bij een smid in Halsteren; na de oorlog heeft hij dertien maanden gevangen geze ten in Vught. In 1951-1952 heeft hij gewerkt via de D.U.W. aan het egaliseren van het land op Walcheren. Hij lag toen in een kamp te Biggekerke, gelegen op de wei van Lein Zachariasse en heeft nog een paar weken gewerkt op zijn vroeger bedrijf. Dat kon hij moeilijk verwerken en hij heeft daarom overplaatsing aangevraagd naar het kamp te Serooskerke (nog aanwezig). Later heeft hij nog gewerkt bij boeren in de omgeving van Halsteren. Zijn hobby was nog steeds molens en hij heeft verschillende werkende molenmodellen gemaakt. Op het laatst heeft hij, toen hij reeds ziekelijk was hij leed aan astmatische bronchitisgewerkt aan de Zeelandbrug en hij is overleden op 20 december 1969. Soms verloopt een mensenleven anders dan men hoopt en verwacht. Zo ook dat van Jaap Geelhoed. Een man met vele mogelijkheden heeft door bijzondere omstandigheden en door eigen keuzes zich niet opti maal kunnen verwezenlijken, heeft niet bereikt wat hij had kunnen bereiken. Volgens zijn vrouw was zijn grootste verdriet dat hij van de boerderij af moest. Ook Hendrik Maas en Christina Mauer hebben veel verdriet gehad over Jaap Geelhoed, maar hebben nooit kwaad over hem gesproken. Soms zijn bepaal de beslissingen onvermijdelijk maar wel hard. Ook wat betreft het leven van onze molenbouwer, eens boer op Groot-Werendijke. Noten 1. Encyclopedie van Zeeland, deel III, blz. 303,1984 2. Zie artikel in 'De Windmolen', officieel orgaan van de vereniging 'De Zeeuwse Molen', no. 52, januari 1988, blz. 26. 3. De artikels uit 'De Middelburgsche Courant' 31 augustus 1939 en uit De Telegraaf van 22 mei 1939 en de foto uit dit blad heb ik gehad van Jacob Geelhoed, zoon van Jacob (Jaap) Geelhoed, wonende te Halsteren. 4. Ik heb gesprekken gevoerd met: mevrouw M. Geel hoed-Geldof te Halsteren, J. Geelhoed te Halste ren, K. Adriaanse, molenaar te Zoutelande, A. Dommisse te Zoutelande, P. Verhage te Middel burg, A. Dingemanse te Middelburg, J. Roose te Koudekerke. Ik dank hen voor de uitvoerige inlichtingen die ze mij hebben gegeven. 5. L.W. de Bree 'Zeeland 1940-1945'. deel 1, Mid delburg 1979, blz. 244 4n 282. 6. P.Z.C., 16 januari 1988. Iedereen op Walcheren weet waarschijnlijk waar in Middelburg de Engelse Kerk staat. Iedere wat oudere M iddelburger weet, dat naast die kerk, eraan vastgebouwd, het Simpelhuis staat (bij velen beter bekend als het soep'uus). In de rubriek 'k eleze in deze Wete wordt geattendeerd op een boekje, geschreven door mej. Tina Keller, en rijk geïllustreerd, dat onder meer aandacht aan het Simpelhuis besteedt. In het archief van de voormalige gemeente Nieuw- en St. Joosland werd bij archiefonderzoek een geschrift aangetroffen dat de voorwaarden vermeldt waaronder 'simpelen' in het Middelburgse Simpelhuis konden worden opgenomen. Het leek ons aardig om deze voorwaarden op te nemen. De foto is met toestemming van de schrijfster en van de maker, de heer J.H. Hennink, uit het bedoelde boekje overgenomen. 8

de Wete | 1990 | | pagina 8