WALCHEREN lopen, ze waren vrij! De mensen renden de straat op, het getto uit. Ze lachten en schreeuw den en ze omarmden elkaar. Ze konden het bijna niet geloven dat ze niet meer in angst hoefden te zitten, dat ze konden gaan en staan waar ze wilden, dat ze weer eigen baas zouden zijn. Toch duurde het nog wel een tijdje voordat we terug naar Zeeland konden. Je kon niet zomaar een kaartje kopen voor de trein, zie je'. Maar na een avontuurlijke tocht, met een vracht auto, een legertruck en ook nog met een speciale, niet voor hen bedoelde trein, een tocht die een paar dagen duurde, kwamen ze tenslotte in Mid delburg aan. 'We hadden niks, we waren mager en berooid, we waren in lompen gehuld. Maar vaders vader leefde nog en bij hem trokken we voorlopig in. We zijn toen een nieuw leven begonnen'. Ik gezien 'oe d'Engelse mee bomme den Nollediek 'ebbe kappot 'emaekt. Ik zag de Schelde brusend binnekomme. 'Oe aolles deur 'et waeter wier 'eraekt. Ik gezien 'oe Walchre wier bedolve. De velden en de bogerds, 'uus en 'of. Ik gezien 'et beuke van de golve En ök 't benauwde vluchte van de mof. Ik gezien éên groóte waetervlakte, Waer kort gelee nog goeien aerde was. 'Oe aolles in dien barre vloed verzakte, Verrinneweêrd wier deur dien zilten plas. Ik gezien 'oe onze mooie boöme vererremden en kwienden tot den doöd Ik zag aoldeur 'et waeter binnestroöme En ök 'et Zeeuwse Volk in groöte nood. Ik gezien 'oe dat ze bombardeêrden. 'Oe aolles deur de golve wier 'ekraekt. Maer ök, Goddank, dat zen 'et waeter keerden en 'oe z'een nieuwen diek 'ebbe gemaekt! Ik aoltied wè gedocht dat Walchren 'et zou 'ouwe. En as ik 'et benauwd kreeg, docht ik maer: 'Ik bluuf op God en onze spreuk vertrouwe! Ons Luctor et Emergo bluuft tóch waer!!!' door L. Kruidenier Lzn. 11

de Wete | 1990 | | pagina 13