ARCHIEFVONDSTEN VEERE GARNIZOENSTAD! Geschiedenis is niet alleen een belangrijk en nuttig vak (om het heden goed te begrijpen dient men enige kennis van het verleden te be zitten: alles heeft een verleden), maar het is ook heel leuk. Hetzij passief door het lezen van boeken over historische onderwerpen, hetzij aktief door het zelf beoefenen van het historisch bedrijf. Bij het zelf aktief zijn, onderzoek verrichten, kom je rechtstreeks in contact met het verleden. Archief onderzoekers krijgen stukken onder ogen en in handen, die in een ververleden vervaar digd zijn. Je komt als het ware 'in gesprek van de vorigen', om Menno ter Braak te citeren. Daarbij ervaar je dat de mensen van vroeger enerzijds weliswaar heel anders leefden en dach ten, maar anderzijds toch niet zoveel van ons verschilden en dingen meemaakten die ons, mensen van nu, wellicht eveneens zouden kun nen overkomen of die ons raken en ontroeren. Er zijn bepaalde zaken die van alle tijden zijn. 'Mensen zijn de woorden in het geschiedenis verhaal'. Rond die woorden zal de nieuwe serie 'Archiefvondsten' in De Wete worden opgebouwd. Het gaat daarbij om toevallige vondsten, die wij bij archiefonderzoek tegenkwamen. verbieden met deze het verkopen van allerleij opiaten hoe genaamt, gemengt of ongemengt op eene boete van vijf en twintig gulden te verbeuren bij diegene die zig hier tegens kwam te misgaan. Te appliceren (t°e te passen) een derde voor den aanbrenger, een derde voor den armen, een derde voor den officier. Ingang ne mende met den 16 dezer loopende maand feb. met order aan den secretaris hier van copie aan den chirurgijn Willem Boudewijn te geven, met recommandatie aan selven om den opium met alle omzigtigheid ontrent zijne lijders te applicee- ren'. Behalve bovenstaand relaas heb ik niets in de resolutieboeken gevonden. Dus hoeveel opium- verslaafden er in 1771 in Westkapelle waren, hoe dit verdovende middel er terecht is geko men (via lokaal gekweekte papavers?) en hoe deze zaak verder is afgelopen, is mij niet bekend. Ik vond één en ander echter merkwaardig genoeg om voor u uit de archieven op te diepen. Verdovende middelen in Westkapelle Drugs zijn, in allerlei verschijningsvormen, on geveer zo oud als de mensheid zelf. Dat er in het verleden ook op Walcheren zware verdovende middelen werden gebruikt, zal vermoedelijk minder bekend zijn. Het resolutieboek van Westkapelle over de jaren 1769-1787, dat in het oud-archief van de gemeente Westkapelle berust, vermeldt onder 'Zaturdag 2 feb. 1771': 'Collegie van Wette (d.i. het stadsbestuur, dat in de 18e eeuwse smalstad Westkapelle bestond uit 1 baljuw, 2 burge meesters, 5 schepenen, 1 secretaris; P.S.) ver gadert zijnde en overwegende dat men ter deser plaatse al dikwerf droevige voorbeeldig (sic.) ziet van luijden die sig dermate aan het daaglijks gebruijk van den opium verslaafden, dat daar door hunne vermogens niet alleen wierden uitgeput, maar hunne lichaamskragten verswakt en uitgeteert hebben tot voorkoming van sulke runiëuse misbruiken gerezolveert te verbieden aan allen ingesetenen dezer stad, gelijk sij De heer Stevens uit Didam heeft een voorvader, Anthoon Siebenheller geheten, die op 30 maart 1781 in Veere gelegerd werd als soldaat bij de Compagnie van den Capitein van den Heuvell in het le bataillon van het le Regiment Infan terie van de Prins van Oranje Nassau. De heer Stevens wil graag wat meer weten over Veere als garnizoenstad rond 1780, maar het gemeente archief van Veere kan hem niet verder helpen. Wie wel? 12

de Wete | 1990 | | pagina 14