'k eleze OPROEP 'Kent, en versint, Eer dat je mint'. Vrijen en trouwen 1500 -1800 is de titel van een tentoon stelling die van 16 juni t/m 19 augustus a.s. in het Zeeuws Museum, Middelburg, te zien zal zijn. 'Kent, en versint, Eer dat je mint' is een gezamenlijk project van het Historisch Mu seum Marialust te Apeldoorn en de Stichting Werkplaats Wetenschap en Maatschappij in Zeist. In de aan het project deelnemende musea te Apeldoorn, Den Haag, Roermond, Middel burg, Bergen op Zoom, Groningen en Amers foort was of is de tentoonstelling in de periode van 5 november 1989 - 31 maart 1991 opgesteld. Bij de tentoonstelling 'Kent, en versint, Eer dat je mint' verscheen onder redactie van Petra van Boheemen, Ton Brandenbarg, Lène Dresen- Coenders, Jan van Haaren en Hans de Mol een gelijknamige publicatie. Deze 208 bladzijden tellende uitgave stijgt ver uit boven de gebruike lijke tentoonstellingscatalogus. Het is een zeer rijk geïllustreerd boekwerk (met goed gerepro duceerde zwart-wit- en kleurafbeeldingen). Diverse auteurs geven in 9 hoofdstukken een overzicht van onze huidige opvattingen en kennis over vrijen (hier ruim op te vatten als omgang voor het huwelijk) en trouwen in de Noordelijke Nederlanden in de periode 1500 -1800. De titel is ontleend aan Jacob Cats' 'Liefdes Kort-sprake', waarin mannen en vrouwen wor den gewaarschuwd elkaar eerst goed te leren kennen voor elkaar de liefde te verklaren. Het tijdperk 1500 - 1800 is gekozen 'omdat dat de tijd is waarin het gezin als hoeksteen van de samenleving vorm kreeg' (p. 6). Die hoeksteen werd echter op tal van manieren bedreigd. Allerlei teksten laten dat zien. Evenals talrijke objecten en afbeeldingen. Emblemata (zinnebeeldige prenten met bijschrif ten) bijvoorbeeld, als 'Sinne- en minnebeelden' van Jacob Cats. Of diens grote werk 'Houwe- lick (Middelburg 1625). Het boek bevat, zoals gezegd, bijdragen van verschillende specialisten. We lezen o.m. over ontmoetingsplaatsen voor vrijers en vrijsters, kerkelijke opvattingen over vrijen en trouwen, het wereldlijk recht inzake verloving en huwelijk en bruiloftsgebruiken. Curiosa als het zoge naamde 'nachtvrijen' (pp. 66-67) of 'kwansel- bieren' (pp. 145-147) kregen eveneens een plaats. Aardig is ook het hoofdstuk 'ter bruiloft geno digd' over de verschillende bruiloftsgebruiken (bij de illustraties o.a. een tweetal 18e eeuwse huwelijkswensen uit de collecties van de Zeeuw se Bibliotheek). Hoewel niet alle bijdragen even soepel geschreven zijn, is 'Kent, en versint, Eer dat je mint' m.i. een belangwekkende uitgave, die voor een breed publiek interessant kan zijn. Het boek is tijdens de tentoonstelling verkrijg baar aan de balie van het Zeeuws Museum voor een speciale museumprijs van f 29,50. - Petra van Boheemen, Lène Dresen- Coenders en Hans de Mol (eindred.), 'Kent, en versint, Eer dat je mint'; vrijen en trouwen 1500- 1800, Zwolle, Uitgeverij Waandersb.v., 1989 (f 37,50), ISBN 90-6630-152-x Rectificatie De Middelburgers in beeld Bij de bespreking van dit boek is helaas ver zuimd te vermelden dat de samenstellers zijn: drs. P. Sijnke, mevrouw M. Vaals en mevrouw A. van Waarden, allen werkzaam bij de Ge meentelijke Archiefdienst te Middelburg. Onze excuses voor deze omissie. In 1990 bestaat de Kapel van St. Maarten te Hoogelande (gemeente Mariekerke) 800 jaar. Ter gelegenheid daarvan is een lustrumwerk groep in het leven geroepen, die zich o.a. bezig houdt met de organisatie van een tentoonstel ling in de Kapel. Deze tentoonstelling zal voor het publiek geopend zijn vanaf 3 juni tot eind augustus, elke woensdag t/m zondag van 13-17 uur. Andere bezoektijden mogelijk op afspraak. De entree is gratis. De werkgroep zoekt thans nog medewerkers die als suppoost aanwezig willen en kunnen zijn tijdens de tentoonstellings uren. Inlichtingen en opgave zijn mogelijk bij me vrouw N. Brüggen - Hoegen, Hogelandseweg 3, 4363 SB Grijpskerke, tel. 01180 - 38307 of 27382. Onder onze leden zijn er wellicht die hier graag aan mee willen werken en tijd voor hun heem beschikbaar willen stellen. 13

de Wete | 1990 | | pagina 15