r ff11,1 lil, Waicncrm r rr 'iiin, m doom en beeld In één van de vorige afleveringen van deze rubriek schreef ik dat in oudere steden de hoeken van de straten bouwkundig vaak heel interessant zijn. Beide hoekpanden op bijgaande tekening op de hoek Dam - Schuitvlotstraat in Middelburg zijn daar ook weer voorbeelden van. Het rechter hoekpand is enkele jaren geleden gerestaureerd in opdracht van de Hendrik de Keijserstichting. Tot dan toe fungeerde het als tentoonstellingsruimte en clubhuis van een aqua riumvereniging. Aardig detail bij de voorbereiding van de ver bouwing was het feit dat dit gebouw in de loop van de tijd zo dikwijls is verbouwd en aange past, dat er een uitvoerige discussie ontstond over de vraag tot welke stijlperiode men diende terug te gaan bij de restauratie. Dit spitste zich met name toe op de vraag of de voorgevel in een trap- of lijstgevel moest worden uitgevoerd. Het uiteindelijke resultaat is, gezien de omgeving, zeker geslaagd. Overigens is het linker hoekpand een nog fraaier voorbeeld van de eerder genoemde stelling. De huidige vorm ervan laat ons een zeer steil dak zien. Dit feit alleen al kan op een huis van zeer hoge ouderdom duiden met constructie elementen die aan de gotische bouwkunst ver want zijn (zie o.a. Het Middelburgse Woonhuis van F.H. Jilleba, een uitgave van onze Kring). Trouwens, de zijgevel laat in het metselwerk een aantal bogen zien waaruit met zekerheid afge leid kan worden dat hier vroeger sprake is geweest van een aantal ramen. Ook is er een geprofileerde zandstenen band over de volle breedte van de zijgevel aanwezig, zoals we die o.a. ook aantreffen in het hoekpand Balans -Wagenaarstraat te Middelburg. Eveneens goed zichtbaar in de zijgevel zijn de intandingen van de nieuwere gevel aan de Dam- zijde. Om dit enigszins te camoufleren is dit zoveel mogelijk gelijk gehouden met de vlakke zandstenen banden die ook in die zijgevel aanwezig zijn. En tenslotte is er het uitbouwtje op de begane grond, dat, aan de bouwstijl te oordelen, uit een jongere periode stamt. 14

de Wete | 1990 | | pagina 16