La Hollande pittoresque le coeur du pays voyage dans la Hollande méridionale La Zélande et le Brabant door Henry Havard (slot) Nu vlug op weg, om de oude stad te doorkruisen. Middelburg is niet alleen de centrale burcht, het is ook een helemaal ronde, aardige stad, met in het midden een rond plein, en de straten lopen in stralen vanuit dit plein, en in die straten lopen ronde mensen, d.w.z. mensen die er aardig en prettig uitzien. Wanneer men het plan van de stad bekijkt, vindt U er geen straat, geen steeg, geen doorgang of laan, die recht is. Bekijk de mensen eens die U ontmoet en U zult er geen enkele vinden, die er nors uitziet, met gefronsd voorhoofd loopt en op het eerste gezicht onaangenaam is. 'Zijn hele voorkomen is rond', zei een oude schrijver, toen hij van Middelburg sprak, en dat kan men letterlijk zowel als figuurlijk opvatten. Het is niet zonder bedoeling, dat ik de stad op deze manier benader: het kromlijnige karakter van de stad en de minzaamheid van haar bewoners. Want het is niet toevallig, dat het woord 'rond' in onze taal twee betekenissen heeft. Rechte lijnen zijn vaak indrukwekkend, maar maken altijd een wat koude indruk, wat ernstig, en waarom het woord niet noemen, wat belachelijk. Gebogen lijnen zijn dat integendeel nooit. Is er een eenvoudige overeenkomst tussen deze 2 feiten van een verschillende orde, die onder één enkel woord te vangen zijn, of is er een zekere afhankelijkheid? Spruit de rondheid van de inwoners voort uit de rondheid van de stad, of hebben zij zelf, daarentegen, gewild, dat de Zeeuwse Hoofdstad voldeed aan het oude gezegde: 'Goed Zeeuws, goed rond'. Ik zou hierover geen oordeel willen vellen, en ik denk, dat het het verstandigste is, een voorzichtig voorbehoud te maken, dat beide soorten 'rond heid' door heel verschillende oorzaken kunnen worden bewezen. Laten we de plattegrond van de stad, vooral een oude plattegrond, en wel die van Smallegange uit de 15e eeuw, eens bekijken. We zien hierop de Abdij in het centrum een soort kern vormen, en rondom deze kern lopen alle straten cirkel vormig. Ze lopen uit op wallen, die een bijna zuivere cirkel vormen. Nemen we daarna de kaart van Blaeu, die zo precies, zo gedetailleerd, zo compleet, en ik zou bijna zeggen: zo onberis pelijk is. De oude sloot is de Lange Delft geworden (letterlijk lange sloot, het woord Delft komt oorspronkelijk van het werkwoord delven), en het is de voornaamste straat in de stad, en de andere straten lopen nog steeds evenwijdig daaraan, d.w.z. cirkelvormig. Zelfs de waterwegen doen mee aan deze evenwichtig heid en de wallen, buitenste omgrenzing van de stad completeren dit samenspel van concentri sche cirkels. Het schijnt dus de Abdij met zijn ronde vorm geweest te zijn, die de grondslag heeft gelegd voor deze cirkelvormige constructie. Wat betreft de 'rondheid' van de inwoners, geloof ik, dat ze die van hun voorouders hebben geërfd, die rijke lieden en handige kooplui waren, die al lang wisten, datje met stroop meer vliegen vangt dan met azijn, d.w.z. dat je meer bereikt met vriendelijkheid dan met onbehou wen manieren en een knorrig gezicht, en die, door de omgang met vreemdelingen, zich zeer goede manieren hadden eigen gemaakt. En laten we niet vergeten, dat Middelburg al gedurende 4 eeuwen, dat ze de Franse wijnstapel bezat, en de 'Septembertroebelen', zoals de geestelijke Meudon het noemt, nooit was bloot gesteld aan een gevoel van melancholie of aan verval van krachten. Ze had haar inwoners integendeel altijd een gevoel van vertrouwen, minzaamheid en kameraadschap gegeven. Tegenwoordig is de wijnstapel verdwenen, en de 'wijnheeren' zijn van hun voetstuk gedaald. Ze hebben hun plaats afgestaan aan eenvoudige wijnkopers, maar hun goede humeur hebben ze behouden en ook de esprit, die daarmee samen hangt. We gaan nu op het stadhuis de burge- 16

de Wete | 1990 | | pagina 18