magistraten. Ik herinner me een keer, dat, door een geweldige onweersbui overvallen, Constant en ik vluchtten in het portiek van een winkel. We maakten ons zo klein mogelijk, om niet doornat te worden, toen ineens de eigenaresse haar dochter stuurde, een knap meisje van 16 jaar, en ik zie haar nog, hoe ze blozend de dubbele deur achter ons opende. Vindt U maar eens een fijngevoeliger en charmanter manier om iemand een veilig onderkomen te bieden, en op een gracieuze manier te doen uitkomen: 'Heren, U bent hier thuis!'. Door de Lange Delft bereiken we het stadhuis en we vergeten onderweg niet enige oude en mooie gevels te bekijken, die nog over zijn van het oude Middelburg. Dat oude houten huis, zo prima geconserveerd of liever, zo goed geres taureerd, en dat oude stenen huis, dat zo afschuwelijk verminkt is aan onze rechterzijde, zijn interessant om hun totale tegenstelling. Het eerste is een restje van de oude houten woningen, die destijds de hele stad sierden. Het andere is historisch, zegt men; het zou de oude tol van de 'De Bank van Leening' Uit: Historisch Topografische Atlas cat.nr. 278 Gemeente-archief Middelburg graven van Zeeland zijn. Links hebben we een prachtige gevel, verfraaid door beeldhouwwerk en ingelegd met baksteen en andere steensoorten. Men noemt het 'het huis de Zon', vanwege de grote, schitterende zon, die de gevel siert. Het is, schijnt het, het huis van een oud-reeder, en de zon zou herinne ren aan het 'bas-relief, dat de spiegel van een van zijn schepen sierde. Ik zou het eerder gehou den hebben voor het huis van een architect, wegens de 2 cartouches (lofwerk rond een veld, waarin een wapen), waarmee het versierd is en waarvan de eerste een persoon voorstelt, die een kompas hanteert, en de tweede, dezelfde per soon die een kapiteel van een zuil vasthoudt. Hoe het dan ook zij, het is een fraai voorbeeld van Zeeuwse architectuur uit het begin van de 17e eeuw. Aan dezelfde zijde vinden we ook nog de oude Franse kerk en het gebouw van de 'Leenbank', die in principe diende als 'huis der Engelsen en Schotten', het oude 'Scotschhuis' dus. Dit huis, dat beroemd is wegens de grote handelsovereen komsten die er vroeger gesloten werden, is nog zeer belangrijk, maar we kunnen de architec tuur van alle gebouwen die interessant zijn, niet bespreken, omdat we over enige ogenblikken bij het Stadhuis van de Stad Middelburg zullen zijn aangeland. Dit Stadhuis is, inderdaad, een ware parel. Het is zonder twijfel een van de meest sierlijke en elegante burgelijke gebouwen die bestaan, niet alleen in Holland maar in heel Europa. Niet overdadig - groot, zonder de vorstelijke allure van de Lakenhal van Yperen, zonder het groot se voorkomen van het Stadhuis van Brussel, is het in zijn bouw zeer goed van afmetingen, en, met zijn 2 verdiepingen en sierlijke klokketoren, draagt het het cachet en het karakter van wat het is, dat is te zeggen: een Stadhuis, wat wij, in ons middeleeuws Frans noemen: 'een spreek kamer voor de burgers'. Zijn fundering dateert van 1468, en zijn bouw duurde, als ik me goed herinner, 20 jaar. Het is gebouwd in wat men gewoonlijk de 'architecture bourguignonne' noemt, d.w.z. een sprankelende stijl, een beetje getemperd in zijn driften door de nadering van de Renaissance. De gevel is versierd met 22 ramen, 10 op de begane grond, 10 op de eerste etage en 2 in een vooruitspringen de gevelspits. Al deze ramen worden bekroond door een spitsboog, ze hebben alle een ven- sterkruis en de tympanen worden gesierd door 18

de Wete | 1990 | | pagina 20