AKTIVITEITENPROGRAMMA HEEMKUNDIGE KRING DE BEVELANDEN Zaterdag 12 mei 1990 Dorpswandeling in Kloetinge onder leiding van de heer A.J. Blok, Kenner van Kloetinge bij uitstek. Aanvang 14.00 uur, verzamelen bij de Geertes- kerk te Kloetinge. Zaterdag 16 juni 1990 Natuurwandeling onder leiding van Chiel Ja- cobusse, medewerker Stichting Zeeuws Land schap. De wandeling gaat deze keer naar de Yerseke Moer. Aanvang 14.00 uur. Verzamelen bij de Postbrug. Laarzen meenemen. Zaterdag 11 augustus 1990 Bezoek aan de Openbare Leeszaal te Goes. Verzamelen voor de leeszaal op de Oostwal. Aanvang 13.00 uur. De deelnemers wordt ver zocht zich aan te melden voor 1 augustus 1990 bij het secretariaat, Wijngaardstraat 3 te Goes, tel. 01100-21212, tst. 605. Zaterdag 22 september 1990 Excursie naar de Lokomotievenloods van de Stoomtram Goes-Borsele. Aanvang 14.00 uur. Verzamelen bij de lokomotievenloods (tegen over de Agrimarkt te Goes). Woensdag 17 oktober 1990 Excursie naar de Pitman drukkerij aan de West- havendijk te Goes. Hier krijgen we een rondlei ding door het bedrijf. Aanvang 13.30 uur. Verzamelen voor de drukkerij aan de Westhaven- dijk. Vrijdag 16 november 1990 Jaarvergadering met lezing. De lezing wordt dit keer verzorgd door me vrouw J. Spits. Mevrouw Spits heeft een dokto- raalscriptie geschreven over Neeltje Lokerse (1868 - 1954), dienstbode uit Yerseke, felle be strijdster van onzedelijkheid en christelijk farizeïs me. Herdenking In mei is het vijftig jaar geleden dat de eerste Duitse Marken in Koudekerke over de toon bank rolden. Ik weet niet of dat nog officieel wordt herdacht. We speelden op de Keiweg, toen we hoorden dat de eerste Duitse troepen in het dorp waren aangekomen en we gingen direct op het Dorps plein kijken. Het waren helemaal niet zulke woeste barbaren als we hadden verwacht. Eerlijk gezegd maakten ze eerder een slanke, sportieve indruk en ze lagen in het gras rond de kerk uit te rusten. De geweren stonden keurig in rotten en de steelhandgranaten staken uit de schachten van de zwarte soldatenlaarzen. Zo iets hadden we nog nooit gezien. En ze genoten van het steenrijke Holland, het land van melk en honing. Er was namelijk een reclame-actie van Tjoklat chocolade aan de gang. Als je vijf repen kocht (5 cent per stuk) en je leverde de wikkels in, kreeg je een reep gratis (en een wikkel). Dat hadden de Duitsers gauw in de gaten. Wij vonden het een schande, dat de actie ook voor hen gold, terwijl onze brandweer nog de handen vol had aan de branden die zij in Middelburg hadden gesticht. Zo zaten ze daar op het gras onbeschaamd van onze chocola te genieten en dronken daarbij grote literflessen Wemco limonade-gazeuse. Dat was onze eerste kennismaking met de Duitsers en nu, een halve eeuw later, zijn ze niet meer uit Zeeland weg te denken. Overal bordjes 'Zimmer mit Frühstück' en ik lees in de PZC dat de vakantiewoningen als warme broodjes over de toonbank gaan. Of als Tjoklat-repen denk ik dan. Een Mark kan raar rollen in vijftig jaar. Middelburg in oorlogstijd In de oorlog wist je vaak niet of je om een gebeurtenis moest lachen of huilen. Zo ook bij het inleveren van de radiotoestellen in 1943. Bij het invoeren van de luisterbijdrage in het begin van de oorlog moest men zijn radio bij de PTT aangeven en dat had iedereen dan ook heel argeloos gedaan. Maar toen de radio's in 1943 gevorderd werden om ze naar Duitsland te ver- 22

de Wete | 1990 | | pagina 24