Dan denk ik aan de garage van Van der Hout en het open vuur in de smederij van Sommeijer, tamboer-maitre Lambrechts en slager De Hamer, Van Hal, het café van Jan Verbeek en de Gobi, het Engelse kerkje, het winkeltje van Konig en het tramkotje van de Domburgse tram. Dan denk ik aan de fietsenwinkel van Paauwe, bakkerij De Broederband, garage De Onderneming van Joris Kolijn, wasserij Triton en Pennok, de aapjes in de speeltuin l'Union en de hoge bomen in het Villapark, de steile helling achter het Willemientje, boekhandel Bongers en kruidenier Koolwijk, de Looff, de Unie, Eigen Hulp, Roelse en Kopmels, de viswinkel van Haarsma, Quist, Zietse, Noom Dan denk ik aan Van de Sande, wed. Groen, de fietsenwinkel van Hansen de Koena en de nonnen van St. Joseph, Avot en slager Krijger, V.T.V.; L.O.; C.K.W.O. en Leen van der Steen, Van Woelderen - Rorije, Van Poperingen, Casignet en De Pier, de artsen Vermaas, Smit en Detmar. Dan denk ik aan Het Oude Wijven trapje, Bert van Dinteren, de blonde kelner op het terras van Brit; de geur van de cornets, opstijgend uit het winkelgalerijtje op het badstrand, de muziek op een zomeravond op de muziektent, de schilderijen in Kunstkring 'Het Zuiden'. Ik zie de dansende mensen in het willemientje, hoor de muziek in de Vic, loop in gedachten rond het Haventje van Meijer. Dan denk ik aan het wachten op de golven van de mailboot, de speeltuin van Clouting in de Boschweg, de marechausseekazerne in de Bloemenlaan, de eerste Oranjeschool met Pa Belger, ds. Hartjes, de zondagsschool van juffr. ter Woert. Ibis shag, Fifty-Fifty en Rode Ster, een zak frites van 5 cent, 'n tompouce van 3 cent, 'n cocosmacroon van 3 cent, 'n eierkoek van 2 cent. Dan denk ik aan de sfeer op zaterdagavond, de Burgeravondschool, Stierenavond, paard-en-wagen van Van Gend Loos, de slepers-, bakkers-en handkarren, juffrouw Zevenhuizen en zuster Lize, Ons Genoegen en St. Ceacilia en hossen vóór de muziek, de Verkadesplaatjes en sigarettenmerken, prikken voor een cent en een gelukstoffee. Dan denk ik aan alles wat is geweest en nooit meer terugkomt. 25

de Wete | 1990 | | pagina 27