LAAT HET DE WETE WETEN Jan de Prentenknipper Joke en Jan Peter Verhave, wetenschappelijk medewerkers aan de K.U. te Nijmegen, zijn op het ogenblik bezig met een studie-onderzoek over Jantje de Prentenknipper. Zij willen dit onderzoek laten resulteren in een boek over leven en werk van deze (on)bekende Zeeuw en vragen daarbij ons aller medewerking. Een kleurig doorkijk-prentje in een oude bijbel. Een bladwijzertje met Elias, het paradijs, Abra hams offer of Jonas en de vis. Hebt u ze wel eens gezien? Honderden Zeeuwen bezaten zulke knipsels en hebben ze aan hun kinderen nage laten. Waar kwamen die vrolijk geverfde en simpel uitgesneden prentjes vandaan? De over levering is vaag: ene Jan de Prentenknipper had ze gemaakt in de vorige eeuw. 't Was een mis maakte marskramer. Deze Jan met z'n bijnaam is bekend geweest van Zeeuws-Vlaanderen tot Tholen en overal heeft hij mensen blij gemaakt met een godsdienstige prent, een kleurige 'hofstede- prent' of een grote zegenwens om aan de muur te hangen. Hij kwam bij Hervormden en Afgescheidenen, Gereformeerden onder 't Kruis en volgelingen van Ds. Budding, maar evengoed bij Rooms- Katholieken. Zelf was hij Hervormd en zè thuis in de Heilige Schrift, dat hij bekende en onbe kende verhalen, zelfs psalmen, heeft uitgebeeld. Geletterd was hij niet, want zijn schrift zit vol schrijffouten. Maar in zijn eenvoud was hij een ijverig getuige van de Heere. Wie was deze ambachtsman en volkskunstenaar? Zouden de nazaten van zijn klanten en de erfge namen van zijn bijbelprenten ons daarbij kun nen helpen? Kort geleden heeft iemand zijn ware naam ontdekt: Jan Huiszoon, en hij leefde van 1799-1870. Worden we daar nu veel wijzer van? Jazeker, want alleen daardoor is het mogelijk om zijn spoor door Zeeland te volgen in de oude bevolkingsregisters. Maar zo'n zwer vende koopman ging waar zijn benen hem brachten en de archieven laten ons vaak in de steek. Toch weten we nu al zoveel van hem, dat we bezig zijn om een boeiend verhaal te schrijven over zijn kunst, zijn leven, zijn geloof èn zijn geheim 't Moet een mooi boek worden, rijk geïllustreerd met kleurenfoto's van zijn knipsels. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuw se Bibliotheek en het Museum van Noord- en Zuid Beveland steunen ons bij het realiseren van dit plan. Maar we hebben ook uw hulp nodig. We willen graag zoveel mogelijk knipsels zien en fotogra feren. Heel graag een briefje, ook als u familie of kennissen weet, die een prent hebben. De namen van de eigenaars worden niet bekend gemaakt, maar hun reactie wordt wèl erg op prijs gesteld! Ze krijgen allemaal een vragen lijstje toegestuurd. Doet u mee? Een lastig gevolg van de Engelse landing in 1809 Als een van mijn bet-overgrootvaders in 1817 in ondertrouw gaat, is er iets mis. Een citaat uit een door hem ingediend verzoek maakt duidelijk wat er aan de hand is: 'Geeft met allen ver- schuldigden eerbied te kennen Jacob Janse Maas wonende onder de gemeente Serooskerke Dat de suppliant verlangende zich ten Huwelijk te begeven en buiten de mogelijkheid zijnde het bij de Wet vereischte bewijs van zijne geboorte over te leggen als zijnde geboren binnen de Stad Vlissingen alwaar de registers van den Burger lijke Stand bij het Bombardement ten jare agttien honderd en negen verbrand zijn'. Het ontbreken van het geboortebewijs geeft een hele soesa. Niet minder dan zeven getuigen 27

de Wete | 1990 | | pagina 29