Q INHOUD DE WETE WEET T komen er aan te pas bij de zitting van de 'Vreede- regter van het Canton Vlissingen'. Zij verklaren onder 'Solemneele Eede' dat Jacob Janse Maas, zoon van Jan Adriaanse Maas en Cornelia van Sparrentak is geboren binnen de stad Vlissingen op 'den elfden September van het jaar zeven- tienhondert Een en Negentig'. Ik stel me voor, dat bijna een generatie trouwlus tige Vlissingers met dit probleem is geconfron teerd geweest. Uit de stukken blijkt dat aan leges 59 cent betaald moest worden. Daarna moest de door de vrederechter opgemaakte acte nog door de Rechtbank te Middelburg worden bekrachtigd. Nogmaals een hele soesa, en voor die tijd nog een paar centen kostend ook! Naar aanleiding van bovenstaand verhaal stelt de schrijver de volgende vraag: Vier van de zeven getuigen zijn sleper. In de stukken staat vermeld, dat zij dagelijks bij vader Jan Adriaanse Maas aan huis kwamen. De laatste was baas van de 'zaagmolens' te Vlis singen. Weet iemand waar deze molens hebben gestaan en verdere bijzonderheden? Wete(n)swaardigheden bestuur I Van de redactie redactie 1 Bijeenkomsten R. Rauwe/G.J. de Rooij 2 Pasen en paasgebruiken J. Poppe 5 Oorlogsverhaal (Jodenvervolging - Henk) Tine Visser/ Ar Visser 7 Walcheren (gedicht) L. Kruidenier Lzn. 11 Archiefvondsten P. Sijnke 12 Veere garnizoenstad 12 eleze P. Sijnke 13 'k eleze - rectificatie J. den Hollander 13 Walcheren in woord en beeld F.A. Broeksma 14 La Hollande pittoresque Henry Havard 16 Aankondigingen en mededelingen bestuur 21 Dijkjes A.H. van Dijk 22 Nieuwe leden bestuur 23 Overpeinzing 24 Vadertjes (uutdruksels) F. van den Driest 26 Laat het de Wete weten: - Jan de Preritenknipper - Een lastig gevolg van de Engelse landing in 1809 27 De Wete weet 't (tiendenpaal Meliskerke) 28 De heer G. Wijkhuijs uit Meliskerke meldde naar aanleiding van het artikel 'Walcheren in woord en beeld - tiendenpalen' het volgende: In de Sivertstraat in Meliskerke staat ook een tiendenpaal. Deze is witgekalkt en het nummer is (voor zover leesbaar): 2 ZT 2 28

de Wete | 1990 | | pagina 30